28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Chodím
play
Chodím

Chodím

režie: Jørgen Leth
originální název: I Walk
země: Dánsko
rok: 2019
délka filmu: 90 min.

synopse

Autobiografický snímek deníkovou formou zachycuje melancholii všedních dní starého muže s bohatě prožitou minulostí a mnohými úspěchy, jehož už opouští životní elán. Jørgen Leth přežil ničivé zemětřesení na Haiti, ovšem od té doby mu neslouží nohy a každý krok je pro něj náročným úkonem. Cestuje na Laos s týmem filmařů a svými dospělými dětmi, kde s pomocí místních obyvatel plánuje projekt zachycující neposkvrněnost tamější přírody. Během jeho přípravy se vrací do minulosti a poeticky vypovídá o svých životních osudech s dotírající otázkou, zda je možné stále hledat krásu a štěstí, pokud si je člověk sotva schopen sám nazout boty.

 

„Myslím si, že štěstí, nebo to, co vypadá jako štěstí, najdeme v jednoduchém životě. V tom, co může vypadat až jako podvod.“ Chodím (00:58:50–00:59:01)

 

biografie

Dánský režisér Jørgen Leth (1937) je vůdčí osobností experimentální dokumentární kinematografie. Působil jako kulturní kritik a profesor Dánské národní filmové školy v Kodani, je autorem řady básnických sbírek a literatury faktu. Kromě filmové tvorby se věnuje cestování a sportovnímu komentátorství.

více o filmu

režie: Jørgen Leth
producent: Sigrid Dyekjær
kamera: Tómas Gislason, Asger Leth
střih: Jacob Thuesen
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms