28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Chybění
play
Chybění
Chybění
Chybění
Chybění

Chybění

režie: Štěpán Pech
originální název: Chybění
země: Česká republika, Slovensko
rok: 2023
délka filmu: 80 min.

synopse

Konceptuální vizuální umělec Ján Mančuška zemřel v roce 2011. Za krátkých 39 let své existence však stihl stvořit celou řadu pozoruhodných děl, z nichž mnohá byla vystavena v renomovaných galeriích po celém světě – včetně pařížského Centre Pompidou nebo newyorského MoMA. Ve své domovině se však jeho tvorba reflektující každodennost, sociální realitu nebo smysl jazyka nikdy srovnatelného věhlasu nedočkala. Společně s dětmi výtvarníka, jenž se nebál konfrontovat veřejnost s otázkou, co je významem umění, se režisér vydává na cestu, jež si klade za cíl nejen se Mančuškovi přiblížit, ale také ho odhalit v dosud nepoznaných odstínech, a zaplnit tak mezery, kterých se v souvislosti s blednoucí vzpomínkou na jeho osobnost objevuje čím dál tím více.

„Snažíme se [Mančuškovy] práce zpřítomnit, znovu se s nimi konfrontovat. Nebýt odkázáni jenom na vzpomínání, na paměť, ale vlastně mít tu možnost to znova prožít, znova ty věci vidět.“ — Štěpán Pech
Citát z časopisu Artalk.

biografie

Štěpán Pech absolvoval Ateliér fotografie na VŠUP a Katedru režie na FAMU v Praze. Jakožto umělec na volné noze se věnuje fotografii, výstavám, fotomontážím a režii filmů. Je rovněž kreativním ředitelem produkční společnosti Real Pictures. Jeho krátký snímek Hovory o lásce tři byl uveden na MFDF Ji.hlava v roce 2014.

více o filmu

režie: Štěpán Pech
hrají: Ondřej Lipovský
producent: Anna Mach Rumanová, Marek Dusil
scénář: Štěpán Pech
kamera: Stanislav Adam
střih: Jan Daňhel
hudba: Jonatán Pastirčák
sound design: Michal Horváth
koproducent: Martina Šantavá
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms