28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Dilema touhy
Dilema touhy
Dilema touhy
Dilema touhy

Dilema touhy

režie: Maria Finitzo
originální název: The Dilemma of Desire
země: Spojené státy
rok: 2020
délka filmu: 108 min.

synopse

Klitoris, jehož hlavní úlohou je ženská rozkoš, byl moderní medicínou až do nedávné doby ignorován. Zatímco tělo ženy bylo odjakživa považováno za erotický symbol, ženská sexuální touha byla vždy upozaďována, či přímo tabuizována. Bioložka Stacey Dutton, queer aktivistka Coriama, designérka Ti Chang či umělkyně Sophia Wallace poukazují na to, jak kulturní, politické a náboženské normy řízené patriarchální společností přiměly ženy vlastní touhu potlačovat. Každá z nich se po svém snaží demytizovat ustálené vnímání ženské sexuality a ukončit tak falickou dominanci. Protože bez rovnosti rozkoše nemůže existovat rovnoprávná společnost.
 
 
„Film Dilema touhy spojuje vědomí klitorální skutečnosti – PRAVDU – s posílením postavení žen, k němuž nepatří jen sexuální uspokojení.“ M. Finitzo

Záznam Q&A s režisérkou Mariou Finitzo:


biografie

Americká filmařka, scenáristka a producentka Maria Finitzo absolvovala studium v oboru rádio, televize a film na Wisconsin-Madisonské univerzitě a scenáristiku na Northwesternské univerzitě. Za svou více než třicetiletou filmařskou kariéru se podílela na vzniku desítky dokumentárních i hraných snímků, dvakrát získala Cenu Peabody a založila nezávislou produkční společnost Film Arts Production v Chicagu. Ve svých filmech se komplexně zabývá různorodými společenskými problémy, zejména se věnuje ženským tématům. V současnosti působí ve společnosti Kartemquin Films.
 

více o filmu

režie: Maria Finitzo
producent: Cynthia Kane, Diane Quon
kamera: Hillary Bachelder, Bing Liu, Adam Singer, Keith Walker Winter
střih: Liz Kaar
hudba: Miriam Cutler
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms