28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Dům
Dům
Dům
Dům

Dům

režie: Judith Auffray
originální název: Une maison
země: Francie, Švýcarsko
rok: 2019
délka filmu: 81 min.

synopse

Observační dokument se zaměřuje na asociaci Tentative, která pomáhá mladým autistům s osamostatněním a socializací. Ve velkém domě žije sedm autistů a spolu s pomocníky naplňují dny domácími pracemi. Komunitní soužití představuje způsob, jak obyvatelé domu dosahují kýžených cílů, a sdílení každodenní práce se stává hlavním vyprávěcím prostředkem. Film je pečlivým pozorováním života v tomto domě. Akce a chování promlouvají samy za sebe, čímž je dán prostor aktérům, a nikoliv těm, kteří o jejich životě rozhodují.

 

„Díky kameře se mi podařilo dostat se blízko k obyvatelům domu. Fungovala jako jakási clona mezi námi, vyhýbala se přímému kontaktu – což je pro některé autisty problematické. Když jsem se dívala na LCD obrazovku nebo přímo do optického hledáčku, byla jsem schopná se k nim skutečně přiblížit, což by s přímým pohledem bylo nemožné.“ J. Auffray, rozhovor FID

biografie

Francouzská režisérka Judith Auffray vystudovala film na HEAD Genève. Mezi lety 2016 a 2019 natočila několik snímků v oblasti pohoří Cevenny, kde se Dům odehrává. Film je jejím celovečerním debutem.

více o filmu

režie: Judith Auffray
producent: Delphine Jeanneret, Judith Auffray
kamera: Judith Auffray
střih: Judith Auffray
zvuk: Judith Auffray
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms