28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Forenzničení
play
Forenzničení
Forenzničení
Forenzničení
Forenzničení
Forenzničení

Forenzničení

režie: Chloé Galibert-Laîné
originální název: Forensickness
země: Francie, Německo
rok: 2020
délka filmu: 40 min.

synopse

Videoesej, dílo stojící na pomezí filmu a odborného textu, se zakládá na autorčině reflexi filmu Watching the Detectives (2017) Chrise Kennedyho, jenž zobrazuje úpěnlivou práci amatérských detektivů sociální sítě Reddit snažících se odhalit původce teroristického útoku na maraton v americkém Bostonu v roce 2013. Snímek je kaleidoskopem zdánlivě nesouvislých asociací, filozofických úvah i humorných komentářů, jenž nenápadně kritizuje současnou posedlost hledáním viníků tragédií za každou cenu a pomocí formálního experimentování poukazuje na neurotickou potřebu dnešní společnosti dohlížet a trestat.

„Příběhy, které vycházejí z důkladných rešerší, se až příliš často zaměřují na konečný výsledek či poznatky; tak se to přece dělá! Ohledávání tématu ale ve skutečnosti znamená vydat se na cesty – na intelektuální toulky, chcete-li – a v mnoha případech je takové putování daleko zajímavější a podnětnější než vlastní výsledek.“ Ch. Galibert-Laîné

Q&A - Chloé Galibert-Laîné:
 

biografie

Chloé Galibert-Laîné je francouzská filmařka a akademička. Vystudovala filmovou vědu a sociologii a momentálně jako doktorandka přednáší na univerzitách v Paříži, Haagu, a Stuttgartu. Její tvorba zahrnuje film, performance art, videoeseje a instalace. Zkoumá vztah mezi pozorováním, pamětí a online kulturou.
 

více o filmu

režie: Chloé Galibert-Laîné
producent: Chloé Galibert-Laîné
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms