28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Generace černých hlav
play
Generace černých hlav
Generace černých hlav
Generace černých hlav

Generace černých hlav

režie: Alain Kassanda
originální název: Coconut Head Generation
země: Francie, Nigérie
rok: 2023
délka filmu: 89 min.

synopse

Jednou z nejprominentnějších vysokoškolských institucí v Nigérii je univerzita v Ibadanu, založená ještě v éře britské koloniální nadvlády. Nyní zde studuje přes 30 tisíc lidí. Hrstka z nich se každý čtvrtek schází v jedné z poslucháren, kde v rámci filmového klubu sledují vybraná díla afrických filmařů. Snímky tematizující stále aktuální problémy postkoloniálních zemí vyvolávají vášnivé diskuze. Díky pohotové ruční kameře se sami stáváme jejich účastníky a účastnicemi. Během protestů proti policejní brutalitě se studentský zápal pro politické a společenské otázky, podnícený zhlédnutými filmy, přelévá i mimo zdi univerzitní budovy.

„Řekl bych, že jde o pokus zviditelnit realitu nigerijských studentů a studentek. Chtěl jsem zobrazit jejich obyčejnou krásu a inteligenci, kterou projevují navzdory problémům, jimž čelí.“ — Alain Kassanda

Zdroj citátu: New Directors/New Films

biografie

Alain Kassanda se narodil v Kinshase. Od jedenácti let žil ve Francii. Po studiu komunikace byl pět let dramaturgem artového kina Les 39 Marches na předměstí Paříže. V roce 2015 se přestěhoval do Ibadanu v jihozápadní Nigérii. Městu věnoval filmový triptych tvořený snímky Trouble Sleep (2020), Colette a Justin (2022) a Coconut Head Generation (2023).

více o filmu

režie: Alain Kassanda
producent: Alain Kassanda
scénář: Alain Kassanda
kamera: Alain Kassanda, Tobi Akinde
střih: Alain Kassanda
sound design: Jocelyn Robert
výprava: Emmanuel Fraisse
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms