28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Hongkongské okamžiky
play
Hongkongské okamžiky
Hongkongské okamžiky
Hongkongské okamžiky
Hongkongské okamžiky

Hongkongské okamžiky

režie: Zhou Bing
originální název: Hong Kong Moments
země: Hongkong, zvláštní administrativní oblast Číny, Německo
rok: 2020
délka filmu: 90 min.

synopse

Od června do listopadu 2019 natáčel uznávaný čínský režisér Zhou Bing protesty obyvatel Hongkongu proti extradičnímu zákonu a svůj film pojal jako monumentální pohled na historicky přelomový okamžik dosud „svobodného“ Hongkongu. Díky použití různých dokumentárních materiálů z protestů a četných záběrů z dronů se mu podařilo vytvořit profesionálně kvalitní a střihově dobře zkomponovanou mozaiku názorů sedmi různých lidí, které navzdory tomu, že jejich subjektivní pravdy mohou rozmělňovat podstatu boje proti diktatuře z ČLR, ukazují význam tohoto urputného a pro demokraty (dočasně) vítězného boje.


"Během tří měsíců jsme točili sedm lidí z Hongkongu. K protagonistům patřili protestující v první linii, záchranář, taxikář, majitel místní čajovny, policista, okresní zastupitel a mladá dívka, která se účastnila voleb. Žijí ve stejném městě, ale mají různý životní styl a různé hodnoty. Jejich příběh jsem se snažil zachytit klidně a z objektivního úhlu pohledu, přímo filmově." Z. Bing

biografie

Čínský režisér Zhou Bing (1968) natočil stovky dokumentárních filmů, které získaly řadu mezinárodních cen. Jeho filmy o čínské kultuře a uměleckých památkách se uváděly jak v Číně, tak v zahraničí díky jejich vysoké výtvarné kvalitě. Filmově zpracoval i portréty významných osobností čínské historie a politiky, dějiny Šanghaje, natočil seriál o čínských usedlících v jihovýchodní Asii, ale i mimořádně úspěšný přírodovědecký film Sněžný leopard (2015). Dvacet let pracoval jako režisér pro čínskou oficiální stanici CCTV, kde také získal četné producentské zkušenosti, a v roce 2014 se přestěhoval do Hongkongu, kde založil produkční společnost Sun Media.

více o filmu

režie: Zhou Bing
producent: Tuan Lam
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms