28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
JAZYK PTÁKŮ
play
JAZYK PTÁKŮ
JAZYK PTÁKŮ
JAZYK PTÁKŮ
JAZYK PTÁKŮ

JAZYK PTÁKŮ

režie: Erik Bullot
originální název: Langue des oiseaux
země: Francie
rok: 2022
délka filmu: 54 min.

synopse

Lidé se od nepaměti snaží pochopit, popsat, napodobit a přeložit do vlastní řeči zpěv ptáků. Možná v naději, že s nimi budou moct komunikovat. Film vyprávěný z budoucí perspektivy, poté, co proběhlo šesté masové vymírání druhů, je pojat jako ironický průlet dějinami těchto pokusů o navázání mezidruhového dialogu. Prostřednictvím série setkání s hudebníky a muzikology formuluje otázku, zda ptačí zpěv plní pouze biologickou funkci, nebo má také poetické kvality a pevná pravidla. Mnohdy absurdní snaha prolomit tajemství zvířecího jazyka ovšem není vedena pouze zvídavostí, ale též znepokojivou touhou po dominanci.

„Hlavní myšlenkou filmu je překlad. Nevěřím v bezprostřední vztah se zvířetem – naše vztahy jsou vždy zprostředkovány třetími stranami, technickými prostředky.“ — Érik Bullot.

---
Zdroj citátu: https://blogs.mediapart.fr/cinema-du-reel/blog/110322/entretien-avec-erik-bullot-realisateur-de-langue-des-oiseaux

biografie

Érik Bullot (* 1963) je filmař a teoretik, autor mnoha filmů nacházejících se na pomezí dokumentární a experimentální tvorby. Jeho dílo bylo prezentováno na řadě festivalů a v předních světových muzeích. Vyučuje film na École National Supérieure d'Art v Bourges.

více o filmu

režie: Erik Bullot
producent: Elisabeth Pawlowski, Elsa Minisini
kamera: Eva Sehet
střih: Agnès Bruckert
zvuk: Terence Meunier
sound design: Mikaël Barre
skladatel: Arnaud Deshayes, Abril Padilla
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms