Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

23. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Jižanská kráska
Jižanská kráska
Jižanská kráska

Jižanská kráska

režie: Nicola Peduzzi
originální název: Southern Belle
země: Francie
rok: 2017
délka filmu: 84 min.

synopse

Citlivý portrét šestadvacetileté Taelor nabízí sondu do mentality americké vyšší třídy za vlády Donalda Trumpa. Absurdní majetkové spory a dysfunkční rodinné vztahy s příměsí alkoholismu, závislosti na drogách a lásky ke zbraním zrcadlí realitu současného amerického jihu s dávkou kruté upřímnosti.

biografie

Francouzský herec a dokumentarista Nicolas Peduzzi je tvůrcem krátkometrážních snímků Mikado (2014) a Death on the Basketball Court (2015). Za film Jižanská kráska byl oceněn na festivalu v Marseille.

více o filmu

režie: Nicola Peduzzi
hrají: Taelor Ranzau
producent: Elsa Klughertz
scénář: Nicola Peduzzi
střih: Basile Belkhiri
hudba: Maud Geffray

další filmy v sekci

Srbenka
Pomocí rozhovorů a záběrů z divadelních zkoušek film reflektuje vznik divadelní inscenace chorvatského režiséra Olivera Frljiće o zavraždění dvanáctileté dívky za války v Jugoslávii.  Co se může zdát jako historie, je pro chorvatské Srby každodenní realita plná nenávisti a strachu.

Srbenka

Nebojša Slijepčević
Chorvatsko / 2018 / 72 min.
sekce: Doc Alliance Selection
Středoevropská premiéra
Chuť cementu
Poetický dokument je elegií za Blízký východ, kde se beton přelévá po regionu s tím, jak stále znovu povstávají budovy ničené válečným běsněním. Vůně a chuť cementu jsou pro vypravěče zároveň vzpomínkou na otce, odjíždějícího za prací do sousední země, i děsivým zpřítomněním devastovaného domova.

Chuť cementu

Ziad Kalthoum
Katar, Spojené arabské emiráty, Sýrie, Libanon, Německo / 2017 / 85 min.
sekce: Doc Alliance Selection
Středoevropská premiéra
Maestà, utrpení Krista
Francouzský režisér uvedl civilním filmovým jazykem do pohybu velkolepý polyptych sienského malíře Duccia di Buoninsegni. V šestadvaceti současně probíhajících hraných pašijových scénách objevujeme políčko po políčku majestátní umělecké dílo ze 14. století v dříve nepoznaném detailu.

Maestà, utrpení Krista

Andy Guérif
Francie / 2015 / 61 min.
sekce: Doc Alliance Selection
Česká premiéra
Bez postihu
Intimní zpověď Ady, ženy, která byla ve svých devatenácti letech znásilněna, vypráví ve filmu dvanáct žen a dva muži. Její příběh přivádí protagonisty k tomu, aby sdělili své pocity z této bolestné sexuální zkušenosti. Individuální pojetí jedné a té samé výpovědi zasahuje svou věrohodností a tím, jak se Adin příběh mísí s příběhy ostatních, vytváří vizuálně zdánlivě statický, ale hloubkou poznání vtahující a emocionálně velmi sugestivní dokument konkrétní a komplexní představu o prožitku násilí a o všech následcích, které oběť pronásledují celý život.
osobní program

Bez postihu

Alexe Poukine
Francie, Belgie / 2019 / 83 min.
sekce: Doc Alliance Selection
Východoevropská premiéra
Zlomek 53
Válečník jako archetyp – symbol – skutečná osoba – po této ose sestupují tvůrci filmu do srdce temnoty občanské války v Libérii z přelomu tisíciletí. Sedm frakčních generálů postupně hovoří o tom, co znamená odevzdat svůj život válce, v níž se střetávají dávné tradice s moderní odcizeností.

Zlomek 53

Carlo Gabriele Tribbioli, Federico Lodoli
Itálie, Švýcarsko, Libérie / 2015 / 71 min.
sekce: Doc Alliance Selection
Středoevropská premiéra
Okamžité sny
Filmová esej o obsesi uchovávání vizuální paměti pomocí polaroidu funguje jako historický exkurz, technický manuál i filozofická kontemplace. Za doprovodu hypnotického soundtracku odhaluje snímek kouzla instantní fotografie v podmanivě nostalgické estetice doby, jež neznala digitální fotoaparáty.

Okamžité sny

Willem Baptist
Nizozemsko / 2017 / 91 min.
sekce: Doc Alliance Selection
Středoevropská premiéra
Kiruna – překrásný nový svět
Bezmála apokalyptický obraz oblasti doslova pohlcované těžebním průmyslem ukazuje dokument pozorující titulní severošvédské město, jehož část se propadá kvůli těžbě v nedalekém dole na železnou rudu. Vedení důlní společnosti se rozhodlo nezastavit výnosnou těžbu a obyvatele ohrožených čtvrtí přestěhovat. Režisérka z natáčení ve městě za polárním kruhem i přímo v důlním prostředí vytěžila uhrančivé filmové obrazy a na příkladu tří protagonistů, nyní žijících ve zvláštním mezičase, nápaditě otevírá témata přesidlování, tradice a vztahu k určitému místu. „Dystopický příběh Kiruny je o vykořeněných lidech hledajících domov ve vykořeněném městě. Vypovídá přitom o odvrácené stránce celé vyspělé společnosti, ať už ve Švédsku, nebo v Čechách." G. Stocklassa
osobní program

Kiruna – překrásný nový svět

Greta Stocklassa
Česká republika / 2019 / 87 min.
sekce: Doc Alliance Selection
Česká premiéra
Dětství
Dětství jako věk nevšední fantazie, her a pocitu bezpečí ve světě ohraničeném blízkým horizontem líčí observační dokument přibližující rok života norské waldorfské školky. Citlivá studie projevů moderní, progresivní pedagogiky může v českém divákovi obnovit víru ve školství a význam práce učitele.

Dětství

Margreth Olin
Norsko / 2017 / 90 min.
sekce: Doc Alliance Selection
Východoevropská premiéra
Gulîstan, země růží
V horách, kde útočí Daesh, Turecko i Írán, žije skupina bojovnic Strany kurdských pracujících. Tyto dívky a ženy opustily své rodiny, aby ochránily rodiny jiných. Společně se cvičí v boji, odcházejí do válečných zón a vracejí se do zaminovaných kopců. Otevřeně vypovídají o válce a roli žen v ní.

Gulîstan, země růží

Zaynê Akyol
Kanada, Německo / 2016 / 86 min.
sekce: Doc Alliance Selection
Východoevropská premiéra
Those Shocking Shaking Days
Dokáže kritický obraz války vzniknout například pomocí poetiky, či výtvarného výrazu? Nebo by u takovéhoto počinu bylo ve prospěch kritičtějšího pohledu záhodno tendenčně se vyhnout jednoznačným slovům a obrazům? Pokud by text nebo film byl stvořen tak, že by se zdánlivě neodkazoval na realitu, pokud by chyběly styčné body s ní (například válečná zvěrstva), bylo by pak nalezení pravdy zbytečné? Nebo by takto stvořený text, či film nabízel možnost posoudit problematičnost povahy jakýchkoli pokusů popsat, či ukázat komplikovanost zla?

Those Shocking Shaking Days

Selma Doborac
Rakousko, Bosnia and Herzegovina / 2016 / 88 min.
sekce: Doc Alliance Selection
Česká premiéra
Odysea
Nedefinovaná inteligence zachycuje záběry pozemských lidí. Vědci si vyměňují svá zjištění prostřednictvím vizuálního toku ve snaze pochopit výskyt neobvyklých zjevení. Úsilí pochopit lidský svět je poté přerušeno dalším signálem. Z archivních záběrů složený antropologický snímek transformuje estetiku minulosti ve vizuální jazyk. Za pomoci prvků sci-fi a poezie představuje dobovými dokumenty problematiku nizozemského kolonialismu v nových souvislostech a až rýpavým způsobem se ohlíží za historií tohoto národa. Snímek, oceněný výroční cenou Doc Alliance Selection Award 2019, cíleně směřuje k hlubšímu zamyšlení nad složitostí a komplexitou toho, co považujeme za pravdivé.
osobní program

Odysea

Sabine Groenewegen
Portugalsko, Nizozemsko, Belgie, Francie / 2018 / 69 min.
sekce: Doc Alliance Selection
Východoevropská premiéra
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Evropská unie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt