28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Kapitál v 21. století

Kapitál v 21. století

režie: Justin Pemberton
originální název: Capital in the 21st Century
země: Francie, Nový Zéland
rok: 2019
délka filmu: 103 min.

synopse

Thomas Piketty na více než šesti set stranách svého bestselleru Kapitál v 21. století zkoumá, proč jednostranná akumulace kapitálu vede k čím dál větším třídním nerovnostem a proměně demokracie v oligarchii. Režisér Justin Pemberton knihu bohatou na grafy, čísla a složité ekonomické pojmy proměnil ve svižnou audiovizuální přednášku, která za přispění předních ekonomických expertů vysvětluje historii komplikovaného vztahu mezi mocí a prosperitou. Vtahující kaleidoskopická koláž vtipně obnažuje slabiny kapitalismu a upozorňuje, co všechno můžeme ztratit, pokud se nám stávající vývoj nepodaří zvrátit. 
 
 
„Když jsme film natáčeli, vnímal jsem kapitál jako divoké zvíře, které může napáchat velké škody, když jej necháte, aby následovalo své instinkty. Pokud jej ovšem dokážete zkrotit, může stejně tak posloužit dobrému účelu.“ J. Pemberton
 

biografie

Novozélandský režisér a producent Justin Pemberton (1971) vystudoval psychologii a rozhlasovou komunikaci a natáčel televizní dokumentární seriály a videoklipy. Jeho prvním celovečerním dokumentem byl portrét novozélandského závodníka Kima Newcombea Love, Speed and Loss (2005). Na významné sportovní osobnosti ze své domoviny se zaměřil také v dokudramatu The Golden Hour (2012) a dokumentu Chasing Great (2016). 
 

více o filmu

režie: Justin Pemberton
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms