28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Lekce mapování
play
Lekce mapování
Lekce mapování
Lekce mapování

Lekce mapování

režie: Philip Rizk
originální název: Mapping Lessons
země: Egypt
rok: 2020
délka filmu: 61 min.

synopse

Prostřednictvím deníkových záznamů fiktivní hrdinky K. se dozvídáme o jejím návratu z porevolučního Ruska do rodné oblasti Velké Sýrie, v níž se po rozpadu Osmanské říše jednotlivé komunity snaží nalézt cestu k autonomii. Díky juxtapozici ruské minulosti, předkládané pomocí záběrů ze sovětské filmové klasiky jako Španělsko Esfir Šubové či Kinoglaz Dzigy Vertovova, a syrské současnosti, kterou zobrazují anonymní záznamy rozbombardovaného Aleppa, režisér nachází paralely mezi dvěma neslučitelnými realitami a vytváří multimediální esej o neokolonialismu a nezávislosti.
 
„Prostřednictvím tohoto filmu vztahuji naši současnou neokoloniální situaci k minulosti, a to s ohledem na to, co si počít dál.“ P. Rizk 
 
 

biografie

Philip Rizk (1982) je filmař a publicista, žijící v Egyptě. Vystudoval filozofii a antropologii, dokumentaristice se věnuje od roku 2009, kdy natočil svůj první krátký film The Palestinian Life. Je členem aktivistického mediálního kolektivu Mosireen, který se zaměřuje na zveřejňování audiovizuálního obsahu o Egyptské revoluci. Ve své tvorbě reflektuje lidskoprávní témata a politické události odehrávající se na Blízkém východě. Externě přednáší na Americké univerzitě v Káhiře.
 

více o filmu

režie: Philip Rizk
hrají: Farah Barqawi, Aylin Çankaya, Walid , Saeed al-Wakeel, Matthieu Rey, M. , Osama al-Hossein
producent: Philip Rizk
kamera: S. -
střih: Philip Rizk
hudba: Nadah El Shazly
zvuk: Max Schneider
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms