28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Lepší evangelium
play
Lepší evangelium
Lepší evangelium
Lepší evangelium
Lepší evangelium

Lepší evangelium

režie: Javier Codesal
originální název: Evangelio mayor
země: Španělsko
rok: 2021
délka filmu: 138 min.

synopse

Madridská residence Josete Massa je první domov důchodců na světě, určený pro seniory z řad LGTBIQ+ komunity. Javier Codesal zde natáčel mezi lety 2019 a 2020, v době, kdy budova procházela rekonstrukcí. Umisťuje obyvatele domova mezi sutiny téměř jako živé sochy do galerie. Jejich těla se, stejně jako jejich duše, vymykají heteronormativní představě o kráse. Jako novodobí apoštolové pronáší útržky biblických textů a citují Pasoliniho a Jarmana. Náboženské texty, které jim plynou ze rtů, se netýkají ani tak víry, jako kulturní tradice. Položily základ po staletí děděným kanonickým příběhům, které redukují představitele a představitelky sexuálních menšin na soubor stereotypů.

„Žena stvořená z Adamova žebra dává translidem mytický význam. Tento mýtus nás vede k přesvědčení, že fyzická realita translidí vyjadřuje původní rysy naší proměnlivé tělesnosti.“

biografie

Javier Codesal (* 1958) je španělský filmař, básník a malíř. Pohyblivým obrazům se věnuje od 80. let. Absolvoval audiovizuální studia v Madridu. Je považován na průkopníka španělského videoartu. Často se zabývá tématy jako bolest, nemoc nebo smrt, jako ve snímcích O Milagre da Carne (1994) nebo Evangelio Mayor (2021).

více o filmu

režie: Javier Codesal
producent: Javier Codesal, Julia Sieiro
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms