ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
češtinaenglish

27. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Mara
play
Mara
Mara
Mara

Mara

režie: Sasha Kulak
originální název: Mapa
země: Francie
rok: 2021
délka filmu: 62 min.

synopse

Mara znamená v běloruštině sen, ve smyslu naděje, ve slovanské mytologii se tak označuje žena duch, která se lidem zjevuje ve spánku a přináší buď sny, nebo noční můry. Umělecké zosobnění této mytické postavy se ve stejnojmenném filmu prochází ulicemi Minsku v letech 2020–2021. Během protestů proti diktátorskému režimu je symbolickým vyjádřením nadějí i následných hrůz pro občany*ky dožadující se svých prostých práv i svobod. A pro režisérku filmu je ztělesněním alter ega, které jí v poetické zkratce umožňuje mluvit o nejosobnějších obavách i tužbách tváří v tvář neradostné realitě nepřející snům.

„Nechtěl jsem natočit typickou filmovou ,reportáž‘. Nejdůležitější pro mě bylo ukázat, co dokáže provést trauma s lidskou duší.“

---
Zdroj citátu: https://eefb.org/country/belarus/sasha-kulak-on-mara/

biografie

Saša Kulak (* 1990) je vizuální umělkyně, jejíž tvorba pokrývá široké spektrum forem od filmu přes fotografii až po kurátorství. Společně s Ruslanem Fedotovem natočila oceňovaný dokument Salamanca (2015), mezinárodní pozornost získal i snímek Kroniky rtuti (2019), který spolurežírovala s Benem Guezem.

více o filmu

režie: Sasha Kulak
producent: Louis Beaudemont
scénář: Sasha Kulak
střih: Sasha Kulak
zvuk: Pavel Bocharov
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Creative Europe Media
Dafilms