28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Miri fajta
Miri fajta
Miri fajta
Miri fajta

Miri fajta

režie: Petr Kačírek, Martin Chlup
originální název: Miri fajta
země: Česká republika
rok: 2020
délka filmu: 73 min.

synopse

Ústřední postavou dokumentu je Robin Stria, filmový amatér, který se snaží vytvořit první romský sitcom v Čechách. Jeho název Miri Fajta znamená v romštině „Moje rodina“ a romský tvůrce v něm chce vyprávět příběh o Romech s romskými herci. Zároveň je to pro něj způsob, jak promyslet svoji identitu a ukázat ji v době, kdy problém sebeuvědomění je i problémem reprezentace, neboť romských tvůrců je pomálu. Režisér sitcomu si uvědomuje, jak je reprezentace v médiích důležitá, a dokument, jehož je hrdinou, poukazuje na absenci představení menšin, kdy nejsou jen objektem pozorování, ale samy se stávají tvořivými činiteli.


„Na pozadí Robinovy strastiplné snahy o původní romskou divadelní a filmovou tvorbu jsme se pokusili zachytit také přemítání o tom, co vlastně znamená současná romská identita v České republice a její konkrétní podoby, zrcadlící se v osobním portrétu nejen Robina, ale i ostatních členů jeho týmu.“ M. Chlup, P. Kačírek, Doc.revue


Q&A - Petr Kačírek, Martin Chlup, Jan Hubáček a protagonista Robin:

 

biografie

Martin Chlup (1983) vystudoval brněnskou JAMU a mezi lety 2010–2015 pracoval v Muzeu romské kultury jako videodokumentátor. Romské tematice se věnoval v dokumentární trilogii Svět bez hranic. Romové a sport (2014) a krátkometrážním dramatu Syn (2016).

Petr Kačírek je filmař a kameraman, vystudoval JAMU a podílel se na řadě filmových, divadelních a rozhlasových projektů. S Martinem Chlupem spolupracoval na filmu Syn.

více o filmu

režie: Petr Kačírek, Martin Chlup
producent: Jan Hubáček
střih: Evženie Brabcová
skladatel: Tomáš Vtípil
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms