28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Muž s kamerou
play
Muž s kamerou
Muž s kamerou
Muž s kamerou
Muž s kamerou
Muž s kamerou

Muž s kamerou

režie: Guido Hendrikx
originální název: A man and a camera
země: Nizozemsko
rok: 2021
délka filmu: 63 min.

synopse

Minimalistický dokument si zakládá na jednoduché nesignalizované konfrontaci lidí s objektivem. Režisér filmu se vydal s kamerou na rameni do holandského vnitrozemí se záměrem bez jakéhokoli zdůvodňování vystavovat spoluobčany pohledu záznamového zařízení. Výsledné dílo můžeme číst jako sociologický experiment. Ale také jako další ilustraci efektu pozorovaného v dokumentu – lidé se před kamerou přestávají chovat přirozeně a mají sklony pózovat. Hlavně ale jde o brilantní ukázku práce s „kreativními omezeními“, jak nám ji dříve už předvedl třeba Lars von Trier ve spolupráci s Jørgenem Lethem.


„Je pro mě důležité jak zkoumání lidské povahy, tak filmové médium samo o sobě. Zajímalo mě, jak by se lidé chovali a reagovali v situaci, kdy se radikálně zbavíte veškerých konvencí filmové tvorby a společenského chování.“ (Guido Hendrikx)

biografie

Guido Hendrikx (1987) je holandský filmař s praxí v hrané i dokumentární tvorbě, působil také jako kurátor videosekce na webu The Correspondent. Jeho celovečerní debut Stranger in Paradise (2016) si odbyl premiéru na festivalu IDFA v Amsterdamu a vynesl mu i nominaci na Evropskou filmovou cenu.

více o filmu

režie: Guido Hendrikx
producent: Jasper Boon, Guido Hendrikx, Ena Sendijarevic, Wouter Jansen
kamera: Guido Hendrikx
střih: Lot Rossmark, Rens Christiaansen, Guido Hendrikx Hendrikx
zvuk: Tijn Hazen
skladatel: Jeanne Susin
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms