28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Nahnutý člověk
play
Nahnutý člověk
Nahnutý člověk
Nahnutý člověk
Nahnutý člověk

Nahnutý člověk

režie: Marie-Violaine Brincard, Olivier Dury
originální název: L'Homme qui penche
země: Francie
rok: 2020
délka filmu: 94 min.

synopse

Film inspirovaný stejnojmenným dílem významného francouzského básníka Thierryho Metze (1956–1997), vzniknuvším jako zápisky z protialkoholní léčebny, kde Metz pobýval rok předtím, než spáchal sebevraždu. Melancholií prostoupený filmový portrét čerpá z literátova tragického osobního života i intimní básnické tvorby. Pomalu plynoucí obrazy dělníků stavících domy, korun stromů zmítajících se ve větru či pacientů kouřících za zdmi léčebny akcentují autorovy verše. Snímek provází Thierryho osobní historií, smrtí syna či muky alkoholové závislosti – vší bolestí, z níž se rodí pouze touha po konci.


„Vyhlížím příští dny s klidem, z dálky, ale pozorně. Musím v sobě někoho zabít, i když netuším, jak se toho chopit. Nejdůležitější je tady neztratit nit.“ T. Metz (Nahnutý člověk, překlad Petr Zavadil)

biografie

Marie-Violaine Brincard je francouzská dokumentaristka a režisérka. Vystudovala filmovou režii, audiovizuální tvorbu a moderní literaturu, na jejíž katedře v současné době působí jako doktorandka. Ve své tvorbě se často soustředí na politická a lidskoprávní témata, jako je například rwandská genocida.

Olivier Dury studuje na katedře filmu Vancouver University. Pracuje jako asistent režiséra v různých žánrech (fikce, dokument, reklamy, videoklipy). Nyní je mimo jiné asistent kameramana a samozřejmě jako režisér v dokumentární produkci. Jeho druhý film, Mirages (2008) získal mnoho ocenění, například hlavní cenu na FID Marseille. Svůj poslední film spolurežíroval společně s Marií-Violaine Brincard.

více o filmu

režie: Marie-Violaine Brincard, Olivier Dury
producent: Carine Chichkowsky
střih: Qutaiba Barhamji, Marie-Violaine Brincard, Olivier Dury, Rodolphe Molla
zvuk: Philippe Grivel
sound design: Bruno Ginestet
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms