28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Planeta šneků
Planeta šneků
Planeta šneků
Planeta šneků
Planeta šneků

Planeta šneků

režie: Seung-jun Lee
originální název: Planet of Snail
země: Jižní Korea, Japonsko, Finsko
rok: 2012
délka filmu: 87 min.

synopse

Hluchoslepý básník poznává realitu pouze po hmatu, stejně jako šnek. Jeho pomalý haptický svět temnoty a ticha je tak vzdálený běžné realitě jako život na cizí planetě. Hojivý snímek však nepředstavuje existenci v izolaci a samotě jako tísnivé existenciální drama, ale jako celoživotní terapii tmou. Young-Chan nepřebývá na jiné planetě, to my jsme se v přemíře obrazových a zvukových vjemů vzdálili od vlastního nitra. Meditace o bariérách a svobodě očišťuje od civilizačního nánosu a otevírá dveře do elementárního světa tvarů, povrchů, pohybu a plynutí času.

 

„Hendikepovaní jsou většinou vyobrazováni stereotypně, jako lidé, kteří potřebují naši pomoc a soucit. Můj film je jiný.“ Seungjun Lee


Celý blok sekce Průhledná krajina: Jižní Korea představuje Janis Prášil zde: 


biografie

Seungjun Lee (1971) vystudoval historii, ale od roku 1999 se věnuje dokumentární tvorbě. V roce 2008 založil společnost Bluebird Pictures. Zaměřuje se na společenské minority, kterým ve svých dílech dává hlas. Hluchoslepým se věnuje i ve snímku Měsíční svit (2014). Za dokument In the Absence (2018) byl nominovaný na Oscara.

více o filmu

režie: Seung-jun Lee
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms