28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
POSLEDNÍ VĚCI
POSLEDNÍ VĚCI
POSLEDNÍ VĚCI
POSLEDNÍ VĚCI

POSLEDNÍ VĚCI

režie: Deborah Stratman
originální název: LAST THINGS
země: Spojené státy, Portugalsko, Francie
rok: 2022
délka filmu: 49 min.

synopse

Miliardy let před vznikem života byla naše planeta aktivní, vyvíjející se entitou. Kameny, krystaly a minerály by mohly vyprávět. V meditativní eseji Debory Stratman dostávají možnost. Předtím a potom pro ně neexistuje. Také v jejich příběhu o evoluci Země dochází ke stírání hranic mezi minulostí a budoucností. Záběry vznešených skalních útvarů jsou doprovázeny komentářem renomované geoložky Marcie Bjornerud i úryvky z filozofických textů a spekulativní fikce. Pohlédnout na svět z perspektivy nerostů možná znamená přiznat si vlastní pomíjivost. A třeba díky tomu porozumět našemu místu ve vesmíru. 

„Zamilovala jsem si myšlenku, že vyprávění příběhů a rytmus jsou jakousi genetickou pamětí našeho druhu. Země jako magnetofon. Každý kámen jako text.“ — Deborah Stratman

Zdroj citátu: MUBI

biografie

Deborah Stratman (1967) je americká výtvarná umělkyně a filmařka. Ve své tvorbě nacházející se na pomezí experimentální a dokumentární kinematografie zkoumá vzájemnou propojenost míst, lidí a mýtů. Zabývá se otázkami moci, kontroly či evoluce. Žije v Chicagu a vyučuje na tamější univerzitě.

více o filmu

režie: Deborah Stratman
producent: Deborah Stratman, Anže Peršin, Gaëlle Boucand
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms