Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

25. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Rudá
play
Rudá
Rudá
Rudá
Rudá
Rudá
Rudá
Rudá

Rudá

režie: Maddi Barber
originální název: Gorria
země: Španělsko
rok: 2020
délka filmu: 22 min.

synopse

Film ukazuje zabití zvířete na hranici mezi láskou a nevyhnutelností. Na 16 mm natočené venkovské obrazy zachycují rodinu pastevců, pro kterou soužití se zvířaty znamená úplnost světa, do níž patří jídlo i smrt. Jsou to lidské ruce, které krmí zvíře, a jsou to lidské ruce, které ho zabíjejí.

 

Sledujte film zdarma na DAFilms už nyní a rozhodněte o vítězi Ceny diváků. Hlasování končí 29. října.

biografie

Španělská režisérka a výzkumnice Maddi Barber vystudovala vizuální antropologii na Univerzitě v Granadě. V roce 2015 spolurežírovala celovečerní film Distanziak, který byl uveden na festivalu dokumentárních a krátkých filmů v Bilbau. V roce 2018 spolurežírovala s Christopherem Murrayem a Charlotte Hoskins krátký film Yours Truly.

více o filmu

režie: Maddi Barber
producent: Cristina Hergueta, Maddi Barber
kamera: Maddi Barber
střih: Gerard Ortín, Mirari Echavarri

další filmy v sekci

Za Adolfa by žádní morgoši neměli žádný práva
V barvě natočený, vyhraněně černobíle pojatý, observační dokument o realitě dne s cikánskými paterčaty odkrývá bolestné téma českého rasismu. Kamerou zachycená celodenní péče o děti je doprovázena opovržlivými komentáři a finančními přepočty národnostní většiny, jež tak obnažuje své vlastní slabiny.DETAIL:První paterčata v České republice: „Kofoly, pět fakanů, nedotknutelná pětka, dobře prosperující farma, potenciální nemakačenkové, 5 x cikáně = 5 x trestný čin, malí potkani, svině černý, darmojedi, haranti…“ S chutí do života!  

Za Adolfa by žádní morgoši neměli žádný práva

Martina Malinová, Apolena Rychlíková
Česká republika / 2014 / 27 min.
sekce: Krátká radost
Světová premiéra
Sousedi - příběh Rudolfa Bělohoubka
Animovaný dokument oživuje formou rozhýbaných „komiksových“ kreseb s komentářem příběh Rudolfa Bělohoubka. Syn českého otce a německé matky se po druhé světové válce stal svědkem popravy rodičů tzv. Revolučními gardami, k nimž se přidali i jejich sousedé. 

Sousedi - příběh Rudolfa Bělohoubka

Martin Búřil
Česká republika / 2019 / 9 min.
sekce: Krátká radost
Světová premiéra
Moje láska, můj přítel
O jedné z mnoha podob lásky, bez patosu a s citlivostí. Daniela se potkala s Fouadem náhodou. Ona je sama a on potřebuje povolení k pobytu. Pragmaticky motivovaný vztah postupem času splétá protagonisty do křehké pavučiny intimity. Fouadova zamilovanost však začíná být pro Danielu překážkou.

Moje láska, můj přítel

Adriano Valerio
Itálie, Francie / 2017 / 15 min.
sekce: Krátká radost
Východoevropská premiéra
Odpad č. 2 – Vrak
Politická vizuální báseň o současném osudu ostrova Lampedusa. Ostrý kontrast trosek uprchlických lodí a „nejkrásnější pláže na světě podle tripadvisor.com“ mizí v mlžném asociativním oparu melancholicky ironického komentáře, lyrických zrnitých obrazů a ambientní hudby.

Odpad č. 2 – Vrak

Jan Ijäs
Finsko, Itálie / 2016 / 9 min.
sekce: Krátká radost
Česká premiéra
Kinoki
Mluví vaše okolí jenom o krizi nebo o špatném počasí? Kinoki vám dá návod na lepší život. Proč nezkusit fungovat jako šťastná komunita v neznámé vesnici v minulém století? Festivaly precizně organizované zvolenými výbory, společná výstavba bazénu a každoroční volba starosty představují jen zlomek rozmanitých aktivit. A jestli nemáte rádi víno a zábavu, určitě si najdete něco jiného.  

Kinoki

Maximilian Saeurbier, Sebastian Helm, Léo Favier
Francie / 2012 / 15 min.
sekce: Krátká radost
Česká premiéra
Svědectví z Texasu
Syrová zpráva o osudu kriminálníka nespravedlivě obviněného z vraždy syna prominentního texaského právníka, které se dopustil jeho společník během loupežného přepadení. Skrze záběry pořízené přímo ve vězení snímek zachycuje zoufalost muže pár hodin před plánovanou popravou.DETAIL:„Kam mě to vedete? Asi bych neměl nic proti… Ale řekněte mi, co se mnou chcete dělat. Jak mám asi spolupracovat, když mi neřeknete, co se mnou hodláte dělat.“

Svědectví z Texasu

Scott Calonico
Velká Británie, Spojené státy / 2015 / 4 min.
sekce: Krátká radost
Světová premiéra
noimage
FilmPLÁŽ upomíná v konkrétní i symbolické rovině na různé používání světa, když ve vizuálně působivém celku spojuje obrazy masy lidí odpočívající na pláži, mravenců naprogramovaných k službě vyššímu celku i kráčejícího muže, jehož předci byli masajští bojovníci. Ti věřili, že jim fotografie může ukrást duši. Film se snaží o opak – ukazuje duši za tím, co je vidět.

Lapač duše

PV Lehtinen
Finsko / 2011 / 13 min.
sekce: Krátká radost
Východoevropská premiéra
Vesmírné deníky 2016
Režisér se noří svou kamerou do světa drobných organismů. Hmyz, mlži, houby zabírané pohledem makro vytvářejí bohaté textury v obrazu videa. Autor zasahuje svou přítomností do natáčeného materiálu, stejně jako člověk obecně zasahuje do přirozeného řádu přírody. Hirofumi Nakamoto vydává své Vesmírné deníky 2016.

Vesmírné deníky 2016

Hirofumi Nakamoto
Japonsko / 2016 / 14 min.
sekce: Krátká radost
Světová premiéra
Vzdorující terén
Konceptuální snímek na pomezí dokumentu a sci-fi zkoumá přehlíženou ekologickou devastaci v americké Iowě. Pomocí mikroskopických záběrů rostlin a řady výjevů z univerzitních skleníků, krasových závrtů obývaných prvotní flórou a faunou či rozpadajícího se obilného sila buduje režisérka dystopickou vizi, radikálně restrukturalizující vztahy mezi člověkem, přírodou a technologiemi.   „The film imagines a future in which the changing climate and environmental conditions are recast as an active resistance to nature’s own devastation. … Plants, earth’s first communicators, are now its last. Humanity is but a blip.“ E. Drummer      Sledujte film zdarma na DAFilms už nyní a rozhodněte o vítězi Ceny diváků. Hlasování končí 29. října.
osobní program

Vzdorující terén

Emily Drummer
Spojené státy / 2019 / 15 min.
sekce: Krátká radost
Evropská premiéra
Lampa u stropu
Navzdory zažitým představám dochází k znásilnění především mezi známými a blízkými ve zdánlivě bezpečném prostředí domova. Dokument na tento problém upozorňuje a rekonstruuje vzpomínky obětí sexuálního násilí, jejichž výpověď dokáže standardně zařízený byt zbavit aury nevinnosti.

Lampa u stropu

Anette Svane
Norsko / 2019 / 7 min.
sekce: Krátká radost
Světová premiéra
Čas, který máme
Ruth a Arne se brali mladí. Uplynuly desítky let, Ruth umírá a Arne se musí rozloučit se ženou svého života. V dlouhých záběrech nezřetelných pohybů zachycuje citlivý snímek projevy lásky i očekávaný, a přesto náhlý, pocit ztráty. Poslední hodiny strávené v blízkosti ženy znamenají pro starého muže přípravu domu , lůžka a mysli na to, že jednoho všedního dne skončí společný příběh, a to, co bylo, se tiše ztratí z dohledu.  

Čas, který máme

Mira Jargil
Dánsko / 2011 / 25 min.
sekce: Krátká radost
Tresčí játra a karamely
Otevřeným rozbitým oknem vstupujeme do chátrající internátní školy – skvrny na sněhobíle čisté krajině. Do obrazově vytříbených záběrů rozpadu zaznívají vzpomínky již dospělých dětí, které sem přicházely jako sedmileté. Někteří by nejraději zapomněli, co jiní z nich vnímají jako nejbáječnější čas svého života. Děti, které nejsou vidět. Chichotání dětských hlásků se nese vybydleným pokojem. Holka a kluk. Vyměňují si nová slova. Někdo jde, ale nepřichází, dveře se samy otevřou. Za domem se třepotá polární záře.

Tresčí játra a karamely

Guro Saniola Bjerk
Norsko / 2013 / 8 min.
sekce: Krátká radost
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Creative Europe
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt