28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Sestry z kouřové sauny
play
Sestry z kouřové sauny
Sestry z kouřové sauny
Sestry z kouřové sauny
Sestry z kouřové sauny

Sestry z kouřové sauny

režie: Anna Hints
originální název: SMOKE SAUNA SISTERHOOD
země: Estonsko, Francie, Island
rok: 2023
délka filmu: 89 min.

synopse

Q&A s Annou Hints (EN jazyk)

Neodmyslitelnou součástí života v jižním Estonsku je kouřová sauna, silně spjatá s tamějším folklórem a tradicemi. Zároveň slouží jako zpovědnice, kde člověk může vedle těla obnažit i své myšlenky. Zatímco z kotlíkových kamen sálá teplo a kouř se mísí s vůní dřeva, skupina žen začíná beze strachu a studu sdílet své názory na menstruaci, těhotenství, potraty, rakovinu, nevyžádané fotky penisu i patriarchát. Pocit bezpečí a intimity zdůrazňují blízké záběry, díky nimž sedící postavy splývají v jedno kolektivní tělo, kterému nejde jen o vlastní fyzickou a duševní očistu, ale o celospolečenské změny.

„Během procesu se vytvořilo sesterství. Sesterství ani nemusí být mezi ženami, nezávisí na pohlaví. Jde o společenství. Je to spojení mezi lidmi, kteří se navzájem podporují a s nimiž lze sdílet jakýkoli příběh.“ — Anna Hints

Zdroj citátu: Cineuropa

biografie

Anna Hints (1982) je estonská filmová režisérka a scenáristka, která se věnuje také hudbě. Vystudovala fotografii na umělecké škole v Tartu a režii v Tallinnu. Ve své tvorbě se zaměřuje na osobní a kulturní paměť nebo (ne)možnost komunikace. Krátkým dokumentem For Tomorrow Paradise Arrives iniciovala veřejnou diskuzi o plýtvání potravinami.

více o filmu

režie: Anna Hints
producent: Marianne Ostrat
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms