28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Smrt města
play
Smrt města
Smrt města
Smrt města
Smrt města
Smrt města

Smrt města

režie: João Rosas
originální název: A morte de uma Cidade
země: Portugalsko
rok: 2022
délka filmu: 115 min.

synopse

Režisér se vrací do svého rodného Lisabonu, aby zjistil, že město se za jeho nepřítomnosti téměř k nepoznání změnilo. Snaží se tento proces změny zachytit na kameře a alespoň pomocí filmu zdokumentovat poslední zbytky metropole, jak si ji pamatoval. Vlivy koronavirové pandemie, rozvoje trhu s nemovitostmi a masového turismu se podepisují na budovách v historickém centru, kde vše staré a nostalgické musí udělat prostor novému a blyštivému. Časosběrný snímek po dobu jednoho roku sleduje výstavbu jedné takové budovy a kriticky nahlíží pracovněprávní problémy námezdní práce v Portugalsku.

„Práce na podobě filmu je pro mě organický proces, který se vždy rodí z konfrontace nápadu a materiálu, který mám před kamerou.“ — João Rosas

Zdroj citátu: DocLisboa.org

biografie

João Rosas (1981) je portugalský režisér, scenárista, střihač a spisovatel. Filmovou tvorbu vystudoval v Lisabonu, kde momentálně i působí, kromě toho byl studijně v Bologni a na London Film School. Je autorem řady krátkometrážních hraných i dokumentárních filmů a knižně mu vyšly tři sbírky povídek.

více o filmu

režie: João Rosas
producent: João Matos
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms