28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Sparta
Sparta

Sparta

režie: Ulrich Seidl
originální název: Sparta
země: Rakousko, Francie, Německo
rok: 2022
délka filmu: 101 min.

synopse

V Rimini představil Ulrich Seidl vyhaslého barového zpěváka Richieho. Paralelně natočená Sparta sleduje Richieho bratra, čtyřicátníka Ewalda. Před lety opustil rodné Rakousko. Teď zkouší začít nanovo v Transylvánii. S partou místních chlapců proměňuje zchátralou školu v pevnost. Navenek nevinné hry jsou záminkou k trávení času s dětmi, které Ewalda sexuálně přitahují. Bez předsudků natočené drama nás staví před výzvu, zda dokážeme empatizovat s pedofilem. Podle zjištění týdeníku Der Spiegel režisér dětské herce dostatečně neobeznámil s ožehavým tématem filmu a vystavoval je nahotě, násilí a alkoholu. Seidl obvinění odmítá. 

„Ve svých filmech jsem se vždy snažil stmelit protiklady mezi naším myšlením a jednáním, což považuji za základ lidské existence. Jsem si vědom toho, že můj umělecký světonázor včetně způsobu, jakým ho vyjadřuji ve svých filmech, je v ostrém rozporu se současným duchem doby, jenž vyžaduje zjednodušené opozice ‚buď-anebo‘ zbavené kontextu, zatímco protiklad ‚oba-a také‘ popisuje lidskou existenci mnohem lépe.“ — Ulrich Seidl

---
Zdroj citátu: https://www.ulrichseidl.com/en/statement-sparta

biografie

Rakouský režisér Ulrich Seidl (* 1952) natáčel od 90. let dokumenty. Za svůj hraný debut Psí dny (2001) obdržel cenu poroty v Benátkách. V Cannes soutěžil s dramatem Import/Export (2007). Na áčkových festivalech představil také jednotlivé díly své trilogie Ráj. Diptych Rimini a Sparta je po devíti letech jeho návratem k tvorbě založené primárně na vyprávěcích postupech fikce.

více o filmu

režie: Ulrich Seidl
producent: Ulrich Seidl
scénář: Ulrich Seidl, Veronika Franz
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms