Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

25. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Uhlí & kozáci

Uhlí & kozáci

režie: Frédéric Cousseau
originální název: Coal & Cossacks
země: Francie
rok: 2013
délka filmu: 8 min.

synopse

Slavnostní průvod kozáků, pevných v kamerou zachycené hrdosti, ve zpomaleném záběru teče ulicí stejně, jako se posouvá uhlí po transportním pásu. Těžební stroje ve své mohutnosti i monstrózní kráse obřích železných volavek představují stejnou sílu a jistotu jako kozácké vojsko pod ochranou boží.

Skupinka kozáků, duchovní a chlapci se zastavují před kostelem. Šavle se dotkne dětského ramene a pak je chlapcem políbena. Kapesník setře dotek rtů. Okamžik malé slávy, jako když uhlí doputuje do přístavu.

více o filmu

režie: Frédéric Cousseau
producent: Frederic Cousseau
kamera: Frederic Cousseau
střih: Frederic Cousseau
zvuk: Blandine Huk

další filmy v sekci

noimage
FilmPOHÁDKA vypráví o dvou zlých bratrech, Ratkovi a Radovanovi. V době natáčení animovaného, satirického a politicky nekorektního filmu byl Radovan Karadžič už dopaden, ale generál Ratko Mladić se ještě skrýval. Snímek s ironií popisuje život na útěku, kdy je bývalý srbský generál, obviněný z válečných zločinů, nucen žít v jeskyni jako poustevník.

Kde je Ratko?

Michael Schmacke
Německo, Srbsko / 2011 / 19 min.
sekce: Krátká radost
Světová premiéra
noimage
FilmŽENA-VLAST předvádí v souběžných obrazech jednoho plátna výchovu dívek v moskevské kadetní škole. Snímek experimentující s násobeným sdělením nejen sugestivně zprostředkovává prožitek výchovy ve vojenském internátu, kde se už jedenáctileté dívky učí vařit, zpívat a střílet, ale je také obrazem současného Ruska, v němž je armáda spojnicí s mýtem heroické minulosti.

Zrození národa

Daya Cahen
Nizozemsko / 2010 / 11 min.
sekce: Krátká radost
Česká premiéra
noimage
FilmVOYEUR vydobývá z anonymního 8mm filmu, zachycujícího detaily milostného aktu, pocit samoty, který slast z páření doprovází. Exponování pohlavního aktu tu není prostoduchým symbolem vznikání, ale spíš výrazem nepostřehnutelných záchvěvů duše, smutné z jen nepatrného podílu na nekonečnu kopulací.

Pornografická osamělost

Frédéric Cousseau
Francie / 2011 / 5 min.
sekce: Krátká radost
Světová premiéra
Můj Bůh nikdy nezemře
Muslimský uprchlík, jehož tvář nikdy neuvidíme, překročil hranice etnicko-náboženskými konflikty sužovaného Myanmaru před téměř dvaceti lety a od té doby neúspěšně žádá o azyl v Japonsku. Zbaven možnosti pracovat a bydlet mimo uprchlické zařízení se dnes již čtyřicetiletý muž obrací k Alláhovi jako poslední naději na zachování lidské důstojnosti.

Můj Bůh nikdy nezemře

Daichi Amano
Japonsko / 2019 / 17 min.
sekce: Krátká radost
Světová premiéra
Nemožnost
Jako nesplnitelný se protagonistovi filmu jeví cíl, který si vytyčil: kontaktovat svou bývalou partnerku za účelem setkání s vlastním synem. Videoesej na téma toho, co je možné a co nemožné, vnitřně sjednocuje použitý materiál – videa volně dostupná na YouTube a monochromatický žlutý filtr, jehož prostřednictvím je sledujeme.

Nemožnost

Leonardo Barbuy
Peru / 2019 / 9 min.
sekce: Krátká radost
Evropská premiéra
Rorýsi
Rorýsi stráví celý život ve vzduchu, v letu spí a patří k nejrychlejším letcům. Kamera zachycuje to, co kvůli jejich nesmírné rychlosti pouhému oku uniká – časoprostor rorýsího letu v podobě letových fází, trajektorií a křivek. Na obloze nad sídlištěm, kde hnízdí, každé léto předvádějí své vzdušné akrobacie, při nichž se připravují k dlouhému tahu na jih. Rorýsi jako forma radosti ve vzduchu jako formě domova.

Rorýsi

Andran Abramjan
Česká republika / 2013 / 3 min.
sekce: Krátká radost
Světová premiéra
noimage
FilmPOUŠŤ upomíná na zápas Tuaregů, které boje s armádami saharských států, jimiž kočují, připravují o jejich původní kulturu a tradiční způsob života a pro něž se tak kdysi otevřený prostor Sahary stává vězením. Snímek není jen pozorováním života berberského kmene, ale zachycuje i vyprávěné příběhy, aby z individuálních hlasů složil kolektivní paměť.

Amanar Tamašek

Lluis Escartín
Mali, Španělsko / 2010 / 14 min.
sekce: Krátká radost
Středoevropská premiéra
noimage
FilmVZPOURA představuje mladého squattera, který se rozhodne poukázat na podvody s byty tak, že obsadí dům místního politika. V nejlepší tradici punkové módy rezignuje snímek na konvenční vyprávění, aby navzdory ještě dětské víře ve spravedlnost připomněl smysl politického gesta ve společnosti strnulých, hierarchizovaných a obtížně narušitelných hodnot.

Malé protesty

Zillah Bowes
Velká Británie / 2010 / 10 min.
sekce: Krátká radost
Východoevropská premiéra
Protože lidé zmizí
Za posledních padesát let vypustila chemická továrna Mange-Garri při produkci oxidu hlinitého přes 30 milionů tun toxického kalu do Středozemního moře a nyní se její okolí stalo otevřenou skládkou, pokrytou rudým bahnem. Film přesně zvolenými záběry z industriálního prostředí a výpověďmi místních obyvatel upozorňuje na nezastavitelný proces lidské sebedestrukce.   „Náš projekt se liší od klasické investigace či dokumentu – jsme vůči našemu subjektu blíž, a zároveň jsme mu více vzdáleni. Ona blízkost vychází ze zažité části příběhu, jež je dokumentována pomocí fotografií a záznamů místních. A ono vzdálení se vyznačuje tím, že místa zasažená ekologickými aberacemi jsou symptomy či patologickými zrcadly našich činů v širším slova smyslu.“ A. Piqueras, T. Verneret     Sledujte film zdarma na DAFilms už nyní a rozhodněte o vítězi Ceny diváků. Hlasování končí 29. října.
osobní program

Protože lidé zmizí

Thibault Verneret, Assia Piqueras
Francie / 2019 / 15 min.
sekce: Krátká radost
Mezinárodní premiéra
Modelová vesnice
Studiový experiment je fiktivní exkurzí do města duchů Kijong-dong v severokorejské demilitarizované zóně, kam byl režisérce odepřen vstup. Obec postavená v roce 1950 je Potěmkinovou vesnicí, prázdnou filmovou kulisou. Tak je také vyobrazena prostřednictvím bílé makety s průhlednými modely prázdných domů.DETAIL:Zazáří ve tmě jako bílá špička ledovce v temné hmotě oceánu: maketa složená z dokonalých linií vrstevnic kopců, jež se tyčí nad městem. Zpívají ptáci, zní rozhlasové vysílání, hlasy. Nikde ani živáčka.

Modelová vesnice

Hayoun Kwon
Francie / 2014 / 10 min.
sekce: Krátká radost
Česká premiéra
Vzpomínkový film
Skutečnost nám mizí před očima, ale zůstává konzervována v našich vzpomínkách, jejichž převyprávěním ji můžeme přivést zpět k životu. S kamerou v ruce zkoumá experimentující filmařka průběh tohoto abstraktního procesu ve stylizovaném dokumentu s mladými chlapci v bojových uniformách a s příběhy z válek.

Vzpomínkový film

Isabelle Tollenaere
Belgie / 2018 / 18 min.
sekce: Krátká radost
Středoevropská premiéra
Exit Point
Intimní pohled do světa muže, který žije svou vášní – pocitem svobody, jenž zažívá při seskocích z nejvyšších budov ve městě či vrcholků hor. Stejně jako při útěku před zvědavýma očima a při hledání únikové cesty mezi domy. Propadnout chuti adrenalinu s sebou ale přináší i mnohá rizika, včetně těch fatálních. Okamžiky nezadržitelných pádů. „Zkurvená" radost, že se padák otevřel. Průlety kolem vodopádů, přibližování se jezerům, dopady na tvrdou městskou dlažbu při nočních seskocích tmou. Záběry naplněné závratí.

Exit Point

Jagoda Szelc
Polsko / 2012 / 17 min.
sekce: Krátká radost
Česká premiéra
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Creative Europe
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt