28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Vitalina Varela
play
Vitalina Varela
Vitalina Varela
Vitalina Varela
Vitalina Varela

Vitalina Varela

režie: Pedro Costa
originální název: Vitalina Varela
země: Portugalsko
rok: 2019
délka filmu: 124 min.

synopse

Vitalina Varela, pětapadesátiletá žena z Kapverd, přijíždí do Lisabonu, aby dala do pořádku záležitosti svého manžela, který se do Portugalska náhle přestěhoval před pětadvaceti lety a zemřel tři dny předtím, než se ho Vitalině podařilo zastihnout. Ponurý hypnotický mikrokosmos nyní již zaniklé městské čtvrti Fontainhas, jíž truchlící hrdinka proplouvá ve snaze zachytit to poslední, co jí po manželovi zbylo, je plný ztracených duší a vyprázdněných místností, které pohlcuje omračující tma. Obraznost Costova sugestivního portrétu kapverdské diaspory podtrhují statické kompozice i všudypřítomný šerosvit.
 
„Myslím, že chtěla setrvat v tom okamžiku, v onom truchlení. Procházela tím nejhorším, nejbolestivějším okamžikem svého života a já jí nabídl, že bychom společně mohli uspořádat, srovnat a odhalit její děsivé pocity a emoce – abychom to vše proměnili ve film.“ P. Costa
 

biografie

Portugalský režisér Pedro Costa (1958) studoval historii na Univerzitě v Lisabonu a absolvoval filmové kurzy na Lisabonské divadelní a filmové škole. Působil jako pomocný režisér u Jorgeho Silvy Meloa, Vítora Gonçalvese či Joãa Botelhy. Ve svých filmech, často odehrávajících se v reálných lokacích v Lisabonu a vynikajících asketickým vizuálním stylem, balancuje na pomezí dokumentu a fikce a zachycuje osudy lidí na okraji společnosti.
 

více o filmu

režie: Pedro Costa
hrají: Vitalina Varela, Ventura
producent: Abel Ribeiro Chaves
scénář: Vitalina Varela, Pedro Costa
kamera: Leonardo Simões
střih: João Dias, Vítor Carvalho
zvuk: João Gazua
sound design: Hugo Leitão
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms