28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Vivos
play
Vivos
Vivos
Vivos
Vivos
Vivos
Vivos

Vivos

režie: Ai Weiwei
originální název: Vivos
země: Německo, Mexiko
rok: 2020
délka filmu: 112 min.

synopse

Na konci září 2014 byla při průjezdu městem Iguala policií a maskovanými útočníky brutálně napadena skupina studentů z pedagogické školy Ayotzinapa. Šest lidí bylo zabito a dalších třiačtyřicet je po únosu nezvěstných. Od té doby jejich blízcí žijí v nejistotě a bezvýsledně se dovolávají pravdy u vládních orgánů. V jejich mysli jsou ale oběti stále naživu. Aj Wej-wej střídáním meditativních, lyrických záběrů a důvěrných rozhovorů s pozůstalými buduje komplexní, nadmíru empatickou výpověď o tragédii, zapříčiněné represivními praktikami zkorumpovaného státu, v němž je takřka nemožné dovolat se spravedlnosti.

 

„Tento film není investigativním dokumentem. Fakta odhalená během vyšetřování případu nechává stranou a více si všímá toho, jak za takových podmínek zachovat lidské přežití. Jak této společnosti čelí obyčejná rodina po ztrátě někoho blízkého? Jak čelí sami sobě v rodinném životě? Musejí se postavit realitě, na niž nejsou připraveni, která se vyznačuje potřebou vyžadovat spravedlnost po vládě a společnosti.“ A. Wej-wej 

 

Q&A s Aj Wej-wejem (živě ve čtvrtek 18. 3. od 17.00, v českém znění):

 

biografie

Ai Weiwei (1957) je oceňovaný čínský moderní umělec, filmař a občanský aktivista. Vystudoval animaci na Pekingské filmové akademii a po studiích v New Yorku založil v Číně avantgardní uměleckou skupinu Beijing East Village a realizoval několik výrazných výtvarných, literárních i architektonických projektů. Po čtyřech letech strávených v domácím vězení se v roce 2015 odstěhoval do Berlína, kde otevřel vlastní studio. Ve své tvorbě využívá širokou škálu médií, od sochařství přes film až po sociální média.

více o filmu

režie: Ai Weiwei
producent: Ai Weiwei
kamera: Ernesto Pardo, Carlos Rossini, Bruno Santamaría Razo, Yan Ma, Ai Weiwei
sound design: Henrik Garnov
koproducent: Daniela Alatorre, Ai Weiwei
skladatel: Jens Bjørnkjær
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms