26. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Z míst, kde stáli
Z míst, kde stáli
Z míst, kde stáli
Z míst, kde stáli
Z míst, kde stáli
Z míst, kde stáli
Z míst, kde stáli
Z míst, kde stáli

Z míst, kde stáli

režie: Christophe Cognet
originální název: À pas aveugles
země: Francie, Německo
rok: 2021
délka filmu: 110 min.

synopse

Christoph Cognet se ve své dokumentární detektivní práci vrací k mapování umělecké a fotografické reflexe života v koncentračních táborech pohledem samotných vězňů. Tajně pořízené dokumentární fotografie tvoří unikátní svědectví vyprchávající historické paměti, ale také fascinující předmět průzkumu na poli vizuální antropologie. Rekonstrukce dobových a současných pohledů na rozmanitá místa táborů v Ravensbrücku, Dachau nebo Osvětimi rozehrává symfonii lidských osudů a symbolů temné kapitoly evropských dějin. Masové hroby, plynové komory a totální humanitární tragédie jako součást archeologie mediálních stop.


„Cognet se skrze odhalování původních fotografických pramenů snaží upozornit na odvahu těch, kteří riskovali své životy už tím, že tajně uchovávali kamery a fotografický film. Pokouší se oživit gesta, která doprovázela vznik utajených snímků, se záměrem vyprávět příběh těchto snímků na místech, kde byly pořízeny.“ (Claudio Panella)

biografie

Christoph Cognet (1966) vystudoval režii na Sorbonne Nouvelle Paris III. Po celou dobu své tvůrčí dráhy se věnuje tvorbě dokumentárních esejů, které mapují stopy mizející historické paměti, zejména v souvislosti s nacistickými zločiny a osudy vězňů z koncentračních táborů. Věnuje se také souvislostem tvorby významných filmařů jako je Orson Welles nebo Alain Resnais.

více o filmu

režie: Christophe Cognet
producent: Raphaël Pillosio
scénář: Christophe Cognet
kamera: Céline Bozon
střih: Catherine Zins
zvuk: Marc Parisotto
koproducent: Robert Cibis
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Kudy z nudy