25. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava
Alt-Right: Doba vzteku
režie: Adam Bhala Lough
originální název: Alt-Right: Age of Rage
země: Spojené státy
rok: 2018
délka filmu: 105 min.
synopse
Zatímco aktivista Antify Daryle Lamont Jenkins během prvního roku působení Donalda J. Trumpa v roli amerického prezidenta bojuje s nárůstem vlivu hnutí alt-right, snahy vůdce tohoto hnutí Richarda Spencera získat uznání vyvrcholí tragickou konfrontací v Charlottesville.
biografie
Adam Bhala Lough (1979) je americký režisér, scenárista a dokumentarista. Točí především nezávislé filmy, z nichž některé byly vybrány pro filmový festival Sundance.
více o filmu
režie: | Adam Bhala Lough |
producent: | Alex Needles, Michael Karbelnikoff, Greg Stewart, Peter Kline, Brent Stiefel |
kamera: | Chris Messina |
střih: | Sven Pape |
hudba: | Jeff Grace |
další filmy v sekci

Těžká deziluze ze zahraniční politiky Západu přivedla vysoce postaveného diplomata Carneho Rosse k zájmu o anarchistickou teorii i praxi. Paradoxní proměnu zastánce statu quo v hledače společenských alternativ zachycuje snímek skrze motiv cesty, kterou prožíváme přímo z Rossovy zanícené perspektivy.
Náhodný anarchista
Clara Glynn, John Archer
Velká Británie / 2017 / 83 min.
sekce: Svědectví o politice
Východoevropská premiéra

Film hledá kořeny extremistického myšlení některých současných Němců. Akvarelovou animaci idealizovaných vzpomínek prokreslují temné tóny rané indoktrinace dětských duší. Nostalgické sekvence rámují výpovědi dnešních zástupců německé střední třídy. Psychoanalytická studie (neo)nacistické ideologie jako životního stylu odhaluje čtyři fundamenty oživlé germánské mytologie a mentality ─ xenofobii, eugeniku, exaltovanou rétoriku a křesťanský kýč. Uzavřená enkláva pravicového extremismu hnutí Pegida je pozvolna rozkrývána otevřenými rozhovory, v nichž odpadlíci vlastenecké věrouky demaskují demagogii hnutí.
„Děti představují naši budoucnost. Odráží se v nich naše touha po bezpečí, rodině a štěstí. Dítě je ale zároveň nejslabším článkem společnosti, a proto potřebuje zvláštní ochranu.“ M. Farokhmanesh, F. Geiger
Malí Germáni
Frank Geiger, Mohammad Farokhmanesh
Německo, Rakousko / 2019 / 90 min.
sekce: Svědectví o politice
Východoevropská premiéra

Pistole Glock se líbí černým rapperům, rakouským vojákům i blízkovýchodním tyranům. A úplně nejradši ji má její vynálezce Gaston Glock. Kontroverzní byznys se zbraněmi nám v publicistické zkratce přibližuje rakouský režisér s jasným záměrem: demytizovat příběh zbraně z garáže, která nikdy neselže.
Výběrová zbraň
Fritz Ofner
Rakousko / 2017 / 89 min.
sekce: Svědectví o politice
Východoevropská premiéra

Film-vzpomínka na dobu nejhlubší krize identity rakouského národa. Prezidentské volby roku 1986 poznamenalo odhalení, že jeden z kandidátů, bývalý generální tajemník OSN Kurt Waldheim, lhal o svých činech za druhé světové války. Kinematografické pojednání o rozchodu minulosti s pamětí jako znaku doby.
Waldheimův valčík
Ruth Beckermann
Rakousko / 2018 / 93 min.
sekce: Svědectví o politice
Česká premiéra

Vlivný a uctívaný mnich Wirathu je ztělesněním šokující podoby barmského budhistického nacionalismu, který otevřeně vyzývá k utlačování a likvidaci muslimské menšiny. Zasvěcený pohled na pozadí etnického konfliktu, rozdmýchaného osvědčenými metodami propagandy, je mrazivou paralelou k současné islamofobii v Evropě.
Ctihodný W.
Barbet Schroeder
Francie, Švýcarsko / 2017 / 100 min.
sekce: Svědectví o politice
Česká premiéra

Od roku 2013, kdy syrský režim a jeho spojenci poprvé vedli chemickou válku proti syrským civilistům, jich už miliony prchli v zoufalé snaze o přežití. Ti, co zbyli, jsou v pasti. Všechny hranice jsou zavřené. Není cesta ven. V podzemní nemocnici v obklíčené Ghoutě tým oddaných lékařek neúnavně ošetřuje oběti bombardování, přičemž jsou nuceny neustále bojovat se systémovým sexismem. Film sleduje zejména každodenní činnosti pediatričky a manažerky nemocnice Dr. Amani Ballor, která se snaží svým malým pacientům ulehčit jejich úděl. Observačním způsobem tak snímek vytváří portrét jedné nepravděpodobné hrdinky.
„Chtěl jsem, aby lidé viděli, že obyčejná žena dokáže úžasné věci. Snad to může změnit svět. Tato žena nám může připomenout, že všichni jsme lidé a je nám společná lidskost, která je silnější než násilí.“ F. Fayyad
Konfliktní zóna
Feras Fayyad
Dánsko, Sýrie, Německo, Spojené státy, Katar / 2019 / 95 min.
sekce: Svědectví o politice
Česká premiéra

Animovaný dokument sleduje volnou kompilací počítačové modely koncentračního tábora v Osvětimi. Státní zástupce, architekt, grafik a další vysvětlují své motivace pro jejich vytvoření. Mozaiku spojuje téma využívání počítačové reality jako nástroje k uchování paměti a vyrovnání se s traumatem.
Jiná planeta
Amir Yatziv
Izrael, Německo, Polsko / 2017 / 48 min.
sekce: Svědectví o politice
Východoevropská premiéra

Dokument zachycuje terorismus tak, jak zatím nikdy zachycen nebyl. Použitím unikátních záběrů od lidí, kteří jsou součástí hnutí Al-Káida, nebo od složek, které se snaží s terorismem bojovat, se divákovi dostává neuvěřitelně krutá a syrová výpověď o síti jedné z největších teroristických organizací na světě.
Stezka krve
Jonathan Hacker
Velká Británie / 2018 / 92 min.
sekce: Svědectví o politice
Východoevropská premiéra

Společenský dokument kopíruje postup investigativních novinářů, kteří odkryli spleť intrik, vydírání a úplatků zakrývajících sexuální násilí hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina. Od výpovědí jednotlivých obětí útoků směřuje k rozpoznání a analýze vzorů chorobného jednání zakládajícího se na dlouhé roky žité iluzi „nedotknutelnosti“. Z obvinění jednotlivce se v odkazu na hnutí #MeToo stává nelichotivý rezultát nad celou společností. Weinsteinovo predátorské chování by totiž nebylo možné bez pohledů odvracejících se od tušeného zla, zištně kupované spolupráce a nátlakem vynucovaného mlčení.
„Bolest, kterou pociťují žalobkyně Weinsteina, je ve filmu hmatatelná, přesto vnímáme, že soukromá úzkost se může transformovat do kolektivní síly.“ U. Macfarlane
Nedotknutelný
Ursula Macfarlane
Velká Británie / 2019 / 98 min.
sekce: Svědectví o politice
Česká premiéra

Se Stephenem Kevinem Bannonem, považovaným za jednoho z hlavních strůjců vítězné kampaně Donalda Trumpa, natáčela režisérka od podzimu 2017 do amerických kongresových voleb v roce následujícím. Někdejšího prezidentova poradce pozorujeme zejména během pracovních setkání s novináři a americkými i evropskými politiky a podnikateli, jež mu slouží k šíření ultrapravicových názorů a upevňování mocenské pozice republikánů. Přestože se kontroverzní stratég zjevně snaží využít přítomné kamery k propagaci své osoby, občasná vypadnutí z role poodhalují, že jeho úspěch stojí především na předsudcích, pokrytectví a lžích, které napomáhají šíření zloby a nenávisti.
„Měla jsem pocit, že mi ten mediálně vytvořený obrázek dává obrovskou moc. Nabyla jsem přesvědčení, že pokud ho budeme delší dobu sledovat, podaří se nám zbořit mýtus, což by bylo úžasné.“ A. Klayman
Na pokraji zkázy
Alison Klayman
Spojené státy / 2019 / 90 min.
sekce: Svědectví o politice
Česká premiéra

„Ekonomie je nemocná, je načase, aby umřela,“ píše se v jednom graffiti zachyceném na snímku, který nezvyklým způsobem mapuje Athény v době krize. Celý film se skládá ze záběrů opuštěných industriálních a urbánních míst, představujících trosky zhrouceného kapitalistického systému.
DisAstro
Leo Metcalf
Velká Británie, Řecko / 2017 / 24 min.
sekce: Svědectví o politice
Světová premiéra

Do haly přichází skupina bývalých palestinských vězňů z izraelského zařízení Al Moskobiya. Pod dohledem kamer rozehrávají situace prožité v zajetí. Metodou rekonstrukce je vzpomínka a společná interakce. Vzniká realita každodenní rutiny ve výslechovém centru, která jen některým pomůže zahnat vlastní démony.
Stíhání démonů
Raed Andoni
Francie, Palestine, Švýcarsko, Katar / 2017 / 94 min.
sekce: Svědectví o politice
Česká premiéra