27. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Auta, kterými jsme dojeli do kapitalismu
play
Auta, kterými jsme dojeli do kapitalismu
Auta, kterými jsme dojeli do kapitalismu
Auta, kterými jsme dojeli do kapitalismu
Auta, kterými jsme dojeli do kapitalismu

Auta, kterými jsme dojeli do kapitalismu

režie: Boris Missirkov, Georgi Bogdanov
originální název: The Cars We Drove Into Capitalism
země: Bulharsko, Dánsko, Česká republika, Německo, Chorvatsko
rok: 2021
délka filmu: 93 min.

synopse

Humorný dokument nás vrací do východního bloku během studené války, kdy auto bylo považováno nejen za malý zázrak a klíčový symbol technologického pokroku, ale i za prostředek boje proti imperialistickému třídnímu nepříteli, přičemž paradoxně reprezentovalo takřka nedostižný společenský status. Ovšem cesta lidí, kteří si svůj vysněný vůz dokázali vybrat i z malé hrstky dostupných socialistických značek a chtěli vykročit vstříc lepším zítřkům, byla mnohdy krkolomná a trvala celá desetiletí. Nostalgií nasáklá filmová odysea složená z několika autobiografií milovníků a milovnic trabantů i moskvičů, pro něž auto znamená více než dopravní prostředek, přibližuje fascinující automobilovou historii i trampoty socialistické doby.

„Dost nás zajímají psychologické pohnutky vazeb na tato auta, reality, jež se dodnes děje. Je to prazvláštní forma nostalgie – ne tolik za socialismem a vlastním mládím, jako spíš za dobou, kdy si automobil každý dokázal opravit vlastníma rukama s pomocí jednoduchého nářadí. Většina šoférů se musela naučit poznat své auto skrz naskrz, pokud chtěli, aby bylo vůbec pojízdné. A to, že znali doslova celé vnitřnosti vlastního vozu, vytvářelo mnohem silnější vazbu mezi člověkem a strojem.“

---
Zdroj citátu: http://www.agitprop.bg/?fbclid=IwAR3saJ0PCSaA-x2D4Fbb6U4PZn_7X8JnXPAFggLfWe-ixAxDdeX_HS9qEL0#/works/WATCH

biografie

Bulharští filmaři, kameramani a producenti Boris Missirkov (* 1971) a Georgi Bogdanov (* 1971) jsou tvůrčím duem, které se věnuje i fotografii a vizuálnímu umění. Oba vystudovali Národní lyceum starověkých jazyků a kultur, Národní akademii divadla a filmu a absolvovali studium ve výzkumném centru FABRICA. Jsou zakladateli Bulharské fotografické asociace a produkční společnosti AGITPROP. Jejich tvorbu lze nejlépe charakterizovat jako kreativní dokument.

více o filmu

režie: Boris Missirkov, Georgi Bogdanov
producent: Martichka Bozhilova
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Creative Europe Media
Dafilms