28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Drama dívky
play
Drama dívky
Drama dívky
Drama dívky

Drama dívky

režie: Vincent Boy Kars
originální název: Drama Girl
země: Nizozemsko
rok: 2020
délka filmu: 90 min.

synopse

Žánrově hybridní snímek Vincenta Boy Karse představuje dokudramatický experiment – hlavní aktérka Leyla má za úkol přehrát klíčové scény ze svého života. V hraných částech film zkoumá vztah Leyly s jejími rodiči a přítelem – v jejichž rolích vystupují najatí herci – a tancem, který studuje. Větší důraz je ale kladen na pasáže mezi těmito scénami, kdy Boy Kars a Leyla diskutují nad jejím životem a jak ho ztvárnit. Leyla tak nejen znovu prožívá své vzpomínky, ale musí je na pokyny režiséra hrát znovu a znovu a jinak. Dokument tak poukazuje na konstruktivní povahu dokumentu a zároveň nabízí otázku, nakolik nám dramatizace pomáhá pochopit náš vlastní život.


„Pro mě je tento film o tom, jak vyvíjet vlastní způsob natáčení. Někdy to působí, jako bych tvořil nový žánr. Kombinuji zajímavé prvky z fikce a dokumentárního žánru a snažím se vytvořit přístup, kde se hraní a bytí spojuje.“ – V. Boy Kars

biografie

Holanďan Vincent Boy Kars vystudoval Akademii umění a designu St. Joost. Ve svých dokumentárních filmech se zabývá otázkami identity, sexuality a sebeobrazu. Rád prozkoumává hranice reality a fikce a zajímá jej vliv digitálního věku na každodenní život. Jeho první dlouhometrážní dokument Independent Boy (2017) byl uveden na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Amsterdamu. Snímek Drama Girl byl zařazen do hlavní soutěže na Mezinárodním filmovém festivalu v Rotterdamu.

více o filmu

režie: Vincent Boy Kars
producent: Olivia Sophie van Leeuwen
scénář: Jolein Laarman, Vincent Boy Kars
kamera: David Spaans
střih: Albert Markus
výprava: Liz Kooij
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms