26. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Hledání koní
play
Hledání koní
Hledání koní
Hledání koní
Hledání koní

Hledání koní

režie: Stefan Pavlović
originální název: Looking for Horses
země: Nizozemsko, Bosnia and Herzegovina, Francie
rok: 2021
délka filmu: 87 min.

synopse

Ve snaze najít své kořeny cestuje mladý režisér do Bosny, kde narazí na rybáře, který posledních osmnáct let žije v osamění u jezera, mimo civilizaci, kam se uchýlil poté, co ztratil sluch během bosenské občanské války. I přes komunikační překážky, způsobené nedoslýchavostí veterána a zapomněním rodného jazyka i koktavostí filmaře, se mezi oběma muži postupně tvoří silné pouto. Poetický dokument, oceněný na festivalech Visions du Réel, v Nancy a Sarajevu, mapuje nejen vznik nepravděpodobného přátelství, ale nachází i oázu klidu jezerního světa uprostřed rozbité země, jejíž konflikty poznamenaly nejednu generaci.


„Velmi mne dojal kontrast mezi tím, kolik bolesti v životě zažil, a tím, jak je vřelý a laskavý. Měl jsem několik let na to, abych ho poznal, a příjemně mě překvapilo, že jsme si spolu mohli posedět, trávit spolu čas a věnovat jeden druhému pozornost, ačkoliv pořádně neumím jeho jazyk a on špatně slyší a ačkoliv jsme každý jiný.“ (Stefan Pavlovic)

biografie

Stefan Pavlovic se narodil v Nizozemsku bosenským rodičům. Vystudoval film v Art Center College of Design v Kalifornii, posléze pracoval jako asistent Toma Kuntze, tvůrce reklam a hudebních videí. Jeho dokumentární tvorba osciluje mezi experimentem a narací a je založena na budování důvěrných mezilidských vztahů.

více o filmu

režie: Stefan Pavlović
producent: Kostana Banović, Marleen de Witte, Eyal Sivan
scénář: Stefan Pavlović
kamera: Stefan Pavlovic
střih: Sabine Groenewegen
hudba: Karsten Fundal
zvuk: Stefan Pavlović
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Kudy z nudy