28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Kampaň proti klimatu
play
Kampaň proti klimatu

Kampaň proti klimatu

režie: Mads Ellesøe
originální název: The Campaign Against the Climate
země: Dánsko, Finsko, Norsko, Švýcarsko, Belgie
rok: 2020
délka filmu: 53 min.

synopse

Publicistický dokument rozplétá síť vztahů a motivací v pozadí skupin vystupujících proti možným fatálním důsledkům klimatické krize. Výsledky bádání a prognózy odborníků v oblasti klimatologie a na to navázaných oborů zpochybňují komunikační specialisté, pro které je celý spor jen otázkou vhodně volené argumentace a schopnosti přesvědčovat laickou veřejnost. Ve světě lobbingu a postpravdy pak nepřekvapí, že některé z nejvlivnějších antiklimatických think-tanků finančně podporují největší producenti fosilních paliv. Fascinující pohled na umění klamat začíná v roce 1988, kdy se svět chystal jednat proti dopadům klimatických změn. Ropné společnosti od té doby přímo i nepřímo stály za akcemi, které měly za cíl zpomalit nebo zastavit hnutí ochránců planety a proměnit postoj společnosti v jeho neprospěch.

„Mads Ellesøe jako žurnalista dokáže vylíčit jemné nuance problému, stejně jako celkovou perspektivu. Portrét se soucitem, velké odhalení.“

Zdravici režiséra můžete zhlédnout ZDE

Záznam z Q&A s režisérem: 

biografie

Mads Ellesøe (1977) je dánský filmař se zkušeností v novinovém i televizním zpravodajství. Působil jako ředitel oddělení mezinárodních dokumentů ve veřejnoprávní televizi DR. Ve své práci se zaměřuje na investigativu a sleduje témata globálního významu. Proslulost mu získal film The Child Soldier’s New Job (2016) o bývalých dětských vojácích zaměstnávaných soukromými vojenskými společnostmi.

více o filmu

režie: Mads Ellesøe
producent: Sidsel Marie Jacobsen
kamera: Mathias Strømfeldt, Anders Aagaard
sound design: Alex Pavlovic
skladatel: Mathias Nielsen
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms