28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Myslel jsem, že slyším občany
Myslel jsem, že slyším občany
Myslel jsem, že slyším občany

Myslel jsem, že slyším občany

režie: Mukul Patel, Manu Luksch
originální název: I thought I was hearing citizens
země: Rakousko, Velká Británie
rok: 2023
délka filmu: 5 min.

synopse

Název filmu odkazuje na videoinstalaci Haruna Farockého Myslel jsem, že vidím vězně (2000), který poukazuje na morální vakuum vznikající kolem pohledu „strojů na vidění“. Aktéry subverzivně apelativního filmu Myslel jsem, že slyším občany jsou animovaní avataři, kteří přesvědčivě a se stopami tělesné nepohody promlouvají o nebezpečích souvisejících se sběrem a využíváním osobních dat, nad nimiž nemáme kontrolu.

„Když automatizujeme rozhodování // Když algoritmizujeme vzdělávání // Když gamifikujeme občanství // Tak kým se staneme?“

Zdroj citátu: webová stránka Manu Luksch.

biografie

Umělkyně a badatelka Manu Luksch (1970) ve svých instalacích, počítačových dílech, performancích a filmech kriticky zkoumá dopad síťových technologií na sociální vztahy, městské prostředí a politické systémy. Tématem, médiem a performativním prostorem mnoha jejích prací jsou techniky a efekty živého přenosu dat. Umělec a badatel Mukul Patel (1971) vytváří intermediální díla, prostředí a platformy a zároveň komponuje hudbu pro současný tanec a film. Od roku 2021 vyvíjí otevřený zvukový archiv ve spolupráci s Institutem věd o člověku ve Vídni a spolu s Manu Luksch vede umělecký kolektiv Ambient Information Systems.

více o filmu

režie: Mukul Patel, Manu Luksch
producent: Manu Luksch, Mukul Patel
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms