24. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava
Nepřítel ve mně
synopse
Příběh mladé dívky nahlíží do problematiky fenoménu sebepoškozování. Zdá se, že fyzická bolest zmírňuje vnitřní úzkost a osamělost. Teenageři vnímají vlastní tělo jako jediné, co mohou ovlivnit a ovládat; bolest a krev mohou navodit pocit nezávislosti a opravdové existence. Navzdory jizvám po celém těle se však hrdince nakonec daří najít způsob, jak se se sebou a svým životem vyrovnat.biografie
V dílech finské filmařky a vizuální umělkyně Milji Viita (1974) je zřetelný výrazný vliv výtvarného umění, které vystudovala na Akademii výtvarných umění v Helsinkách. Věnuje se experimentálnímu a dokumentárnímu videu, vytváří filmové instalace. Svá díla představila na řadě filmových a multimediálních přehlídek, její snímek Animal Bridge U-3033 byl oceněn na festivalu v Tampere.více o filmu
režie: | Milja Viita |
producent: | Veli Granö |
kamera: | Milja Viita, Veli Granö |
střih: | Milja Viita |
hudba: | Vilma Virtanen, Manuele Atzeni, Viljami Mehto |
zvuk: | Veli Granö |
další filmy v sekci

Vhled do života kubánských občanů, již nemají střechu nad hlavou. Film je ukazuje v každodenních činnostech, kdy si chystají jídlo, diskutují o politice, zpívají písně, předčítají staré texty od Fidela Castra či vyspávají opici. Čtrnáct minut detailní pozornosti věnované lidem, které ostatní přehlížejí.
Poznámky z pobřeží
Luis Alejandro Yero
Kuba / 2018 / 14 min.
sekce: Krátká radost
Evropská premiéra

Videodeník ukrajinské matky z Mariupolu, města v blízkosti rozbouřené doněcké oblasti. Pás několikaminutových záznamů o všedním pohledu z okna domu, sledování stop ve sněhu a procházek v okolí tvoří laskavé vzkazy v obraze pro dceru žijící v Kyjevě.
Máma
Maria Stoianova
Ukrajina / 2017 / 17 min.
sekce: Krátká radost
Středoevropská premiéra

Animovaný dokument oživuje formou rozhýbaných „komiksových“ kreseb s komentářem příběh Rudolfa Bělohoubka. Syn českého otce a německé matky se po druhé světové válce stal svědkem popravy rodičů tzv. Revolučními gardami, k nimž se přidali i jejich sousedé.
Sousedi - příběh Rudolfa Bělohoubka
Martin Búřil
Česká republika / 2019 / 9 min.
sekce: Krátká radost
Světová premiéra

„Jako tygřice bránila svého syna,“ líčí svůj traumatizující zážitek setkání se smrtí protagonista experimentálního filmu. Okolnosti incidentu nejsou zcela zřejmé, klíčový je způsob, jak se zachovali jeho svědci, a pocity, které ve vypravěči vyvolal a které film přibližuje sugestivní montáží černobílých záběrů.
Tygřice
Fabrizio Paterniti Martello
Itálie / 2019 / 14 min.
sekce: Krátká radost
Světová premiéra

Pohanský zvyk doprovází velikonoční neděli v polské vesnici Sternalice. Drsně vyhlížející muži odkládají své pracovní náčiní. Osedlají divoké koně a s pokorou před Bohem se vydávají na pouť. Obrazová a zvuková kakofonie zachycující starobylou tradici dotahuje dokument ve strhující vizuální mýtus.
Jezdci na koních
Anna Gawlita
Polsko / 2018 / 19 min.
sekce: Krátká radost
Mezinárodní premiéra

Co se stane se ženami, které záhadně zmizí? Uvidí je ještě někdy někdo? Postupují státní úřady při vyšetřování vždy tak, jak mají, nebo jsou jedinými skutečně pátrajícími pouze pozůstalí? Kompilační snímek odhaluje několik dějinných období, ve kterých se řada žen za různých okolností ztratila beze stopy.
Vypařit se
Cristina Motta
Argentina / 2018 / 15 min.
sekce: Krátká radost
Světová premiéra

Kamera vstupuje do kancelářských prostor. Recepční přijímá telefonát, kolegové v průběhu pauzy popíjejí kávu, přemýšlejí nad plány, později probíhá porada. Strnulost situace prozrazuje skrytý příběh v obraze. Co se přesně odehrávalo od června 2015 do září 2016 ve vládní budově v Amsterodamu?
Kancelář v pohotovosti
Randa Maroufi
Libanon, Francie, Nizozemsko, Rumunsko / 2017 / 13 min.
sekce: Krátká radost
Východoevropská premiéra

Režisér se noří svou kamerou do světa drobných organismů. Hmyz, mlži, houby zabírané pohledem makro vytvářejí bohaté textury v obrazu videa. Autor zasahuje svou přítomností do natáčeného materiálu, stejně jako člověk obecně zasahuje do přirozeného řádu přírody. Hirofumi Nakamoto vydává své Vesmírné deníky 2016.
Vesmírné deníky 2016
Hirofumi Nakamoto
Japonsko / 2016 / 14 min.
sekce: Krátká radost
Světová premiéra

Kompilaci archivních záběrů observace ptáků a stopování jejich migračních tras doplňuje kromě ptačího švitoření současný komentář, který reviduje myšlenku svobody pohybu. Film přirovnává kroužkování ptáků k pasové kontrole, identifikace svobodu pohybu problematizuje.
Švitoření × 10
Sarah Wood
Velká Británie / 2015 / 22 min.
sekce: Krátká radost
Evropská premiéra

Mladý filmař se vydává do neznámé krajiny africké enklávy sbírat pravdivé příběhy jejích obyvatel. Nehybná scenérie unáší fantazii člověka do výšin, kde se odvíjejí nezapomenutelné okamžiky lidského života. Meditativní ráz filmového zobrazení zachycuje jedinečnou atmosféru státu Lesotho.
Z vrchoviny
Pierre Bisson
Švýcarsko / 2018 / 15 min.
sekce: Krátká radost
Světová premiéra

Jeden z mnoha uprchlíků, kteří byli neprávem uvězněni v detenčních centrech blízko evropských hranic, zde dostává šanci k vylíčení svého příběhu. Jeho otřesnou zkušenost ilustrují statické, hloubkově komponované záběry, jež v opuštěných prostorech zařízení objevují stopy přežívajícího utrpení.
Obloha modrá od bolesti
Hyacinthe Pavlides, Stephanos Mangriotis
Řecko, Francie / 2016 / 14 min.
sekce: Krátká radost
Mezinárodní premiéra

Dokumentární studie se zabývá zrakovým orgánem a jeho funkcí. Kompilací záběrů z různých prostředí nabývá funkce oka nových významů. Oko je nástrojem k zastrašení, okem sleduje voják svůj cíl, pohled do očí oběti může znejistit jejího kata. Co se stane, když se oko přestane dívat?
Absence reciprocity zranitelnosti, ztrát i rizik
Adéla Komrzý
Česká republika / 2017 / 9 min.
sekce: Krátká radost
Světová premiéra