28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Neurčitá hrůza jakoby umlčela jazyk
play
Neurčitá hrůza jakoby umlčela jazyk
Neurčitá hrůza jakoby umlčela jazyk
Neurčitá hrůza jakoby umlčela jazyk

Neurčitá hrůza jakoby umlčela jazyk

režie: Edward Kihn
originální název: A Vague Dread Seems to Silence the Tongue
země: Spojené státy
rok: 2023
délka filmu: 75 min.

synopse

Molly Maguires, tajné organizaci irských přistěhovalců, byly v 60. a 70. letech 19. století přičítány na vrub četné vraždy, ke kterým docházelo v hornickém regionu amerického státu Pennsylvania. Jednostranný historický narativ o střetu různých imigračních skupin rekonstruuje film složený z dobových písemných záznamů a obrazů v textu exponovaných míst. Tragické události nahlíží jako důsledek mnohem komplikovanějších souvislostí, zahrnujících problematiku rasismu, ale i rostoucího sociálního útlaku a jemu se pomalu formujícího vzdoru. Dlouhý stín bolestných událostí bohužel dopadá na kraj dodnes.

Vágní hrůza jako by umlčela jazyk se pokouší přenést přízrak násilí, které se vynořilo z rasové nevraživosti a dělnických bojů občanské války, do současnosti a zasadit krvavé události konce 19. století do současné krajiny skomírajícího uhelného hospodářství.“

Zdroj citátu: Edward Kinh

biografie

Edward Kihn se ve své tvorbě věnuje dokumentárnímu i experimentálnímu filmu a fotografii. Častým tématem jeho díla je stýkání politiky, technologií a lidské práce, zvláště ve vztahu k tomu, jak formují konkrétní místo. V Jihlavě už diváci mohli vidět jeho film Vágní terén (2020).

více o filmu

režie: Edward Kihn
hrají: Fay Roberts
producent: Edward Kihn
sound design: Josh Allen
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms