28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Orlando aneb Něco málo z historie střední třídy
play
Orlando aneb Něco málo z historie střední třídy
Orlando aneb Něco málo z historie střední třídy

Orlando aneb Něco málo z historie střední třídy

režie: Jelena Jeremejewa, Catalina Flórez
originální název: Orlando oder eine kurze Geschichte der Mittelklasse
země: Německo
rok: 2023
délka filmu: 42 min.

synopse

Protagonista románu Orlando od Virginie Woolf se narodil jako muž. Po třiceti letech života se ale probouzí jako žena a jeho dosavadní perspektiva se radikálně mění. Podobně tato osobně laděná filmová esej mění hledisko, z něhož je obvykle prezentován příběh střední třídy. Když nejste ani bohatí, ani chudí, celý život se potýkáte s problémem identity. Tím spíš, svádíte-li navíc coby žena zápas o svá práva, vzdělání a finanční nezávislost. Film inspirovaný textem Daniely Dröscher nevypráví jen o vyrůstání v Západním Německu, ale obecněji o ztížených možnostech sociální mobility pro toho, kdo není heterosexuální muž.

„Dlouho mi trvalo, než jsem si uvědomila, že pocházím z nižší střední třídy, z maloměšťácké rodiny. Nějakou dobu jsem nevěděla, jak své sociální postavení nazvat.“


Do češtiny je tlumočena první projekce filmu.

biografie

Jelena Jeremejewa je německá mediální umělkyně, spisovatelka a režisérka dokumentárních filmů. Zabývá se otázkami systémové nespravedlnosti ve vzdělávání, nerovnými příležitostmi pro ženy a mladé lidi nebo přistěhovaleckou zkušeností. Vyučuje dokumentární režii na univerzitách ve Výmaru a Darmstadtu. Spoluautorkami filmu jsou Catalina Florez a Daniela Dröscher.

Catalina Flórez je kolumbijská filmařka, zakladatelka berlínské společnosti Urua Films, která se věnuje dokumentární a hrané tvorbě. Koordinuje mentoringový program Into the Wild a působí také jako dokumentární školitelka, konzultantka a porotkyně na filmových akcích.

více o filmu

režie: Jelena Jeremejewa, Catalina Flórez
scénář: Daniela Dröscher, Catalina Flórez, Jelena Jeremejewa
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms