26. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Výtvor k žití
Výtvor k žití
Výtvor k žití

Výtvor k žití

režie: Meredith Zielke, Yoni Goldstein
originální název: A Machine To Live In
země: Spojené státy
rok: 2020
délka filmu: 89 min.

synopse

Celovečerní dokumentární esej filmařské dvojice Yoniho Goldsteina a Meredith Zielke vypráví o jedinečné, takřka mystické architektuře brazilského hlavního města, jeho prorocké historii i kosmických snech budoucnosti, které se k němu pojí. Čtyři odlišné vypravěčské perspektivy poskládané z úryvků audiovizuálních textů, písní, rozhovorů i momentek utvářejí hybridní portrét futuristické, takřka vesmírné krajiny Brazílie, která se stává zdrojem UFO kultů, spiritistických chrámů a transcendentna. Tvůrci architektonické prostředí Brazílie vykreslují jako ojedinělé, inspirativní místo, v němž se utopie mnohdy stává skutečností.


Stroj k životu se pokouší přijít na to, kde přesně se touha po mýtech a rozumu přetavuje ve výstavbu utopického prostředí. Přináší soubor kratších i delších vyprávění od architektů a stavitelů, kteří popisují svá ideální města, skutečná i transcendentní.“ (Yoni Goldstein)

biografie

Yoni Goldstein (1982), izraelský filmař, kameraman a střihač žijící v Chicagu, vystudoval Univerzitu v Michiganu a Školu Institutu umění v Chicagu. Ve své rozmanité audiovizuální tvorbě se zaměřuje na sociálně-kritická témata a hybridní prostředí. Jeho projekty byly představeny v galeriích a na filmových přehlídkách po celém světě, včetně festivalů v Cannes, Torontu, Ósace, Lipsku aj.

Americká režisérka, kameramanka, producentka, střihačka a pedagožka Meredith Zielke absolvovala studium na Univerzitě v Michiganu a Škole Institutu umění v Chicagu. Její umělecké projekty, včetně videoinstalací, sociálních a experimentálních dokumentů, zkoumají společenské systémy, násilí a konflikty.

více o filmu

režie: Meredith Zielke, Yoni Goldstein
producent: Andrew Benz, Sebastian Alvarez
kamera: Andrew Benz
střih: Iva Radivojević, Stefan Oliveira-Pita
sound Design: Julian Flavin
výkonný producent: Andrew Benz, Maida Lynn
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Kudy z nudy