Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

24. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum

Filtrovat podle:
resetovat filtr

výpis porotců

Opus Bonum

První světla

Emilie Bujès

sekce: První světla
země: Švýcarsko
Umělecká ředitelka mezinárodního filmového festivalu Visions du Réel, který se koná ve švýcarském Nyonu. Pracovala jako poradkyně programu festivalu v Cannes, zástupkyně uměleckého ředitele festivalu La Roche-sur-Yon a členka komise Image/mouvement Francouzského národního centra pro výtvarné umění. Působila rovněž jako kurátorka v Ženevském středisku současného umění a podílela se na programu Forum Expanded – Berlinale, CAC Vilnius nebo Transmediale. Vyučovala na Ženevské umělecké škole a na Bernské univerzitě umění.

Kyungsoo Han

sekce: První světla
země: Jižní Korea
Režíroval a produkoval dokumenty představené na různých platformách, včetně korejské televize. Pomáhá korejským dokumentaristům s prezentací jejich filmů ve světe. Produkoval film My Love, Don't Cross That River (2014), koprodukovaný s dánskou DRTV, který získal ocenění na mnoha filmových festivalech po celém světě a do korejských kin přilákal více než 4,8 milionu diváků.

Simon Kilmurry

sekce: První světla
země: Spojené státy
Simon Kilmurry je výkonným ředitelem Mezinárodní asociace dokumentárních filmů. Dohlíží na všechny její programy a operace, včetně služeb filmařů, financování, vzdělávacích programů, výročních cen a konferencí. V roce 2017 založil podnikový dokumentární fond a roční fond na podporu dokumentární žurnalistiky ve výši milionu dolarů. Působí také ve výboru porotců Ceny George Fostera Peabodyho a je členem Akademie filmových umění a věd, Producentského spolku Ameriky a Národní akademie televizních umění a věd.

Meghan Monsour

sekce: První světla
země: Spojené státy
Programová ředitelka putovního festivalu dokumentárních filmů Ambulante, který propaguje dokument v Mexiku a dalších amerických zemích. Festival podporuje nové formy projevu a povzbuzuje debaty o klíčových společenských otázkách. Meghan Monsour v Ambulante působí od roku 2008 a je součástí týmu, kterému se podařilo z festivalu Ambulante udělat největší mexický filmový festival a také jedinečný výstavní model díky svému geografickému dosahu a inovativnímu duchu.

Peter van Hoof

sekce: První světla
země: Nizozemsko
Od roku 2001 pracuje jako dramaturg krátkých filmů na Mezinárodním filmovém festivalu v Rotterdamu, kde se mimo jiné věnuje výběru dokumentů ze subsaharské Afriky. V současné době je kurátorem filmového programu a umělecké sekce festivalu Into The Great Wide Open na ostrově Vlieland.

Mezi moři

Timothy Corrigan

sekce: Mezi moři
země: Spojené státy
Timothy Corrigan je emeritní profesor filmových studií na University of Pennsylvania. Je autorem knih Nový německý film: Vysídlený obraz, Psaní o filmu, Film a literatura: Úvod a čtenář. V roce 2012 vyhrál cenu Katherine Singer Kovács za vynikající knihu filmových a mediálních studií a v roce 2014 získal Cenu Společnosti pro kino a mediální studia za vynikající pedagogický úspěch

Kapka Kassabova

sekce: Mezi moři
země: Bulharsko
Básnířka a spisovatelka. Vyrostla v Bulharsku, vzdělání získala na Novém Zélandu a nyní žije ve Skotsku. Ve svých knihách se zabývá socioekonomickou geografií. Její nejnovější knihou je Border: a Journey to the Edge of Europe, která získala cenu Britské akademie Al-Rodhana za globální a kulturní porozumění a mnoho dalších prestižních ocenění. Chystá se vydání její knihy To the Lake: a Balkan Journey of War and Peace.

Srđan Keča

sekce: Mezi moři
země: Srbsko
Studoval u Ateliers Varan a NFTS. Od roku 2015 působí jako odborný asistent na katedře dějin umění a umění na Stanfordské univerzitě. Jeho filmy Dopis otci, Mirage a Escape se promítaly na předních dokumentárních festivalech včetně IDFA, DOK Leipzig, Full Frame a MFDF Ji.hlava. Jeho videoinstalace byly vystaveny na benátském Bienále architektury a v galerii Whitechapel. Flotel Europa, který produkoval a editoval, měl premiéru na berlínském filmovém festivalu v roce 2015 a získal cenu poroty Tagesspiegel.

Isabella Salton

sekce: Mezi moři
země: Brazílie
Pochází ze Sao Paula. Již třetím rokem je výkonnou ředitelkou environmentální organizace Instituto Terra. Má více než pětadvacet let zkušeností v marketingovém a strategickém odvětví a realizovala projekty jak brazilských, tak nadnárodních společností. V Instituto Terra se potýká s omezenými ekonomickými prostředky na obnovu devastovaných oblastí Atlantického lesa.

Alessandro Stellino

sekce: Mezi moři
země: Itálie
Alessandro Stellino je filmový kritik a dramaturg. Založil online filmový čtvrtletník Filmidee a zúčastnil se výběrové komise festivalu Filmmaker v Miláně. Od roku 2016 je uměleckým ředitelem IsReal - Festival di Cinema del Reale v Nuoro a v roce 2020 bude jmenován novým uměleckým ředitelem Festival dei Popoli ve Florencii.

Česká radost

Zuzana Kirchnerová Špidlová

sekce: Česká radost
země: Česká republika
Režisérka a scenáristka. Vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy a katedru režie na FAMU. Její absolventský film Bába (2008) vyhrál první cenu v sekci Cinéfondation na festivalu v Cannes. V posledních letech se věnovala zejména dokumentu. Pro Českou televizi natočila dva dokumentární seriály: Čtyři v tom a Pět statečných. V současné době připravuje hraný debut s názvem Karavan.

Monika Kompaníková

sekce: Česká radost
země: Slovensko
Slovenská spisovatelka, autorka čtyř knih pro dospělé a pěti knih pro děti. Celovečerní film natočený na motivy jejího románu Pátá loď v slovensko-české koprodukci získal v roce 2017 hlavní cenu v sekci Generation Kplus na MMF Berlinale. Pracuje jako editorka knižní edice Deníku N, píše hudební texty a publicistiku.

Adéla Kubištová

sekce: Česká radost
Je studentkou čtvrtého ročníku gymnázia v Jihlavě a po maturitě plánuje studovat biologii a chemii. Zajímá se o problémy spojené s klimatickou krizí a je členkou jihlavské pobočky studentského hnutí Fridays For Future.

Martin Šrajer

sekce: Česká radost
země: Česká republika
Filmový publicista, doktorand pražské katedry filmových studií. Šéfredaktor webu film/výchova, redaktor webu Filmový přehled, časopisu Film a doba a externí přispěvatel periodik A2 a Cinepur. Kromě psaní textů o české a zahraniční filmové a televizní tvorbě pravidelně spolupracuje s tuzemskými filmovými festivaly.

Karel Žalud

sekce: Česká radost
země: Česká republika
Režisér, dokumentarista, scenárista a dramaturg. Je absolventem katedry dokumentárního filmu na FAMU. Pracoval jako učitel, sociální pracovník a novinář, psal scénáře dětských pořadů, dokumentů nebo publicistických reportáží pro Českou televizi. Jeho šestidílný dokumentární seriál Uzamčený svět z vazební věznice Teplice přibližuje příběhy několika lidí z řad personálu i odsouzených. Průřez současným systémem výkonu trestu přesahuje k úvaze, zda se člověk v našem vězeňském systému může napravit či změnit. Seriál byl sestříhán do podoby celovečerního filmu, který získal hlavní cenu na MFDF Ji.hlava 2018.

Fascinace

Svědectví

Clifford Coonan

sekce: Svědectví
země: Irsko
Absolvent Trinity College, spisovatel a novinář, v současnosti usazený v Berlíně, který se specializuje na vztahy Evropy a Asie. V současné době je editorem v Deutsche Welle se zaměřením na Čínu. Jako zahraniční zpravodaj strávil více než 15 let v Pekingu pro The Irish Times, The Hollywood Reporter a Variety.

Daniel Prokop

sekce: Svědectví
země: Česká republika
Sociolog zaměřující se na politický, sociální a vzdělávací výzkum. Zavedl řadu inovací v českých volebních výzkumech a 9 let působil v agentuře Median. V poslední době se zabývá zejména výzkumem sociálních problémů a vzdělávacích nerovností a je členem expertní skupiny připravující vzdělávací strategii do roku 2030. Zároveň působí na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy a vede sdružení sociologů PAQ Research. Za seriál analytických článků o české společnosti „Úvod do praktické sociologie“, zveřejňovaných v Salonu Práva, získal v roce 2016 Novinářskou cenu.

Fatima Rahimi

sekce: Svědectví
země: Česká republika
Novinářka Deníku Referendum, moderátorka pořadu Hergot! na Radiu Wave na Českém rozhlase a studentka Univerzity Karlovy. Pochází z města Herát v Afghánistánu, v České republice žije od roku 2000. Ve své novinářské práci se zaměřuje na sociální témata týkající se bydlení, vzdělání, migrace a ženských práv. Pokouší se čtenářům přiblížit situaci v zemích, jako je Afghánistán, a využívá k tomu své znalosti jazyka a místního prostředí.

První světla - studentská porota

Hana Dufková

sekce: První světla - studentská porota
země: Česká republika
Druhým rokem studuje obor Cestovní ruch na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě. Pracuje jako průvodkyně na státním zámku v Telči. Po ukončení studia by ráda zůstala u svého studijního oboru a získala místo v cestovní kanceláři nebo jako vedoucí zájezdu. Jakožto průvodkyně má zálibu v umění a historii. Ráda tráví čas návštěvami různých kulturních památek.

Branislav Kern

sekce: První světla - studentská porota
země: Slovensko
Vystudoval střihovou skladbu na VŠMU v Bratislavě. Momentálně studuje režii a scénáristiku na UTB ve Zlíně. V budoucnu by se chtěl věnovat především režii hraného filmu, ale zajímá ho také dokumentární tvorba. Obdivuje tvůrce, kteří dokážou do kin přilákat davy diváků a zároveň si zachovat vlastní tvář. Rád se zapojuje do zajímavé diskuse a ve volném čase se věnuje kresbě a fotografii.

Denisa Langrová

sekce: První světla - studentská porota
země: Česká republika
Studuje v Ateliéru sochařství na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, předtím absolvovala obor Užité fotografie. Po ukončení studia by své zkušenosti ráda využila v nezávislých kolektivech, občanských hnutích či aktivistických skupinách. Chce se Investigativním způsobem věnovat obhajobě práv zvířat a angažovat se ve veterinární péči.

Magda Olivová

sekce: První světla - studentská porota
země: Česká republika
Absolventka žurnalistiky a arteterapie. Momentálně studuje v rámci celoživotního vzdělávání na FAMU. Byl to její sen od chvíle, kdy viděla snímek Ukradená vzducholoď. Ráda bych se věnovala natáčení dokumentárních a animovaných filmů.

Petr Vašků

sekce: První světla - studentská porota
země: Česká republika
Studuje dramaturgii a scenáristiku na JAMU v Brně. Především se zaměřuje na poezii a současný český dokumentární film a v ideálním budoucím světě by rád pracoval jako dramaturg dokumentárních filmů. Se spolužáky založil produkční společnost a v mezičase se věnuje vlastní autorské tvorbě. Před filmovědným přístupem upřednostňuje reflexi, která pramení nejen z divácké či akademické, ale i tvůrčí zkušenosti.

Česká radost - studentská porota

Ludmila Cimburková

sekce: Česká radost - studentská porota
země: Česká republika
Jmenuji se Ludmila Cimbůrková a jsem studentkou maturitního ročníku oboru Filmové a fotografické tvorby na SUŠG Jihlava. Film, obzvláště dokumentární, je mi blízký už od studia základní školy a v budoucnu se mu neplánuji vzdálit, ba naopak přiblížit studiem a tvorbou vlastních filmů.

Matyáš Janíček

sekce: Česká radost - studentská porota
země: Česká republika
Jmenuji se Matyáš Janíček, je mi 19 let a film je mojí dlouholetou vášní. Studuji obor film a fotografie na střední umělecké škole grafické v Jihlavě a krátké filmy sám už několik let natáčím. Do budoucna bych se chtěl filmu věnovat jako režisér, nebo scénárista.

Filip Konvalinka

sekce: Česká radost - studentská porota
země: Česká republika
Středoškolský pedagog, aktuálně působí na gymnáziu v Jihlavě, kde učí český jazyk, literaturu a anglický jazyk. Je srdcem rapper a člen skupiny PIO SQUAD. V současnosti připravuje svůj první sólový hudební projekt. Domov v Jihlavě, by za nic neměnil. Je nadšený cestovatel a rád objevuje nová místa a poznává nové světy. Říká o sobě, že je rodinný typ - ženatý, otec dvou dcer.

Marie Musilova

sekce: Česká radost - studentská porota
země: Česká republika
Grafická designérka a knihařka, která se věnuje propojení obrazu, typografie a knihy s ohledem na funkční využití. Součástí její práce je i komunikace s mladými lidmi na VOŠG a SŠUG Jihlava, kde se snaží předávat zkušenosti v předmětech kaligrafie a práce s papírem.

Alice Waisserová

sekce: Česká radost - studentská porota
země: Česká republika
Malířka a pedagožka, která již 18 let působí na Střední umělecké škole grafické Jihlava, kde v současné době vyučuje malbu, kresbu a grafický design. Od roku 2017 působí také jako zástupkyně ředitele pro výtvarné ateliéry.

Silver Eye

Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Evropská unie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt