Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

23. Mezinárodní festival dokumentárních filmů

ji-hlava dok cdf

Filtrovat podle:
resetovat filtr

výpis porotců

Opus Bonum

První světla

Charlene Dinhut

sekce: První světla
země: Francie
Francouzská teoretička výtvarného umění. Několik let působí v pařížském Centre Pompidou jako kurátorka výstav, představení, přednášek i promítání. Pět let se zde spolupodílela na filmovém festivalu Hors Pistes. Spolupracovala také s pařížským Muzeem lovu a přírody na jejich filmovém programu.

Sergio Fant

sekce: První světla
země: Itálie
Italský festivalový dramaturg. Působil jako archivář a badatel v Cineteca di Bologna. Od roku 2012 pracuje pro Mezinárodní filmový festival v Locarnu. Spolupracuje také s Festivalem horských a cestopisných filmů Trento, je jedním ze zakladatelů filmové distribuční společnosti CineAgenzia. Pro prestižní italský týdeník Internazionale píše sloupek o dokumentárním filmu.

Maya Shurbaji

sekce: První světla
země: Sýrie
Syrská režisérka, producentka a kurátorka. Díky spolupráci s bejrútskou organizací Bidayyat audio-visual arts, která podporuje dokumentární a experimentální filmy, realizovala krátké filmy Now End of Season a Land of Doom. Nedávno také dokončila scénář pro krátký animovaný snímek o dětských nevěstách.

Shane Smith

sekce: První světla
země: Kanada
Kanadský programový ředitel filmového festivalu Hot Docs, největšího festivalu dokumentárního filmu v USA a Kanadě. Pracoval také pro Mezinárodní filmový festival v Torontu nebo filmový festival Sundance. Smith zasedl v porotách několika festivalů: Cannes, Sundance, Sheffield Doc Fest, Sao Paulo a dalších.

Ewa Szablowska

sekce: První světla
země: Polsko
Polská kurátorka a dramaturgyně. Od roku 2009 pracuje pro polský Mezinárodní filmový festival New Horizons, pro který připravuje přehlídku experimentálního filmu a také sekci věnovanou aspektům filmu a feminismu. V letošním roce připravila také přehlídku íránské kinematografie pro polskou galerii Studio BWA.

Mezi moři

Václav Kadrnka

sekce: Mezi moři
země: Česká republika
Český režisér a scénárista. Režisérsky debutoval v roce 2011 hraným filmem Osmdesát dopisů, který byl oceněn na festivalu v Soluni a získal také cenu filmových kritiků FIPRESCI. V roce 2012 byla Kadrnkovi udělena Cena české filmové kritiky za Objev roku. Jeho druhý snímek Křižáček získal loni hlavní cenu pro nejlepší film na festivalu v Karlových Varech.

Zuzana Mistríková

sekce: Mezi moři
země: Slovensko
Slovenská producentka. Působí jako výkonná ředitelka v konzultační společnosti PubRes, je výkonnou viceprezidentkou Slovenské filmové a televizní akademie a členkou prezídia Rady pro reklamu. Je producentkou filmu Mečiar režisérky Terezy Nvotové, který byl vybrán Evropskou filmovou akademií mezi patnáct nejlepších evropských dokumentů roku.

David Toop

sekce: Mezi moři
země: Velká Británie
Britský hudebník a hudební teoretik. Je autorem knih Ocean of Sound nebo Haunted Weather a bývalým členem post-punkové skupiny Flying Lizards. Publikuje v britských hudebních časopisech The Wire nebo The Face. Vyučuje na London College of Communication.

Achinette Villamor

sekce: Mezi moři
země: Filipíny
Filipínská filmová producentka a výkonná ředitelka manilské filmové produkční společnosti Kamias Overground, která také vydává hudbu a publikuje knihy. Šest let spolupracuje s německou produkční společností Rapid Eye Movies, kde se podílela na vzniku filmů předního filipínského režiséra Khavn De la Cruze.

Thomas Wartenberg

sekce: Mezi moři
země: Spojené státy
Americký filozof a filmový teoretik. Je autorem knihy Unlikely Couples: Movie Romance as Social Criticism (1999), která zkoumá filmové milostné příběhy z let 1930 až 1990. Jeho kniha Thinking on Screen: Film as Philosophy (2007) se věnuje kinematografické filozofii. Filozofii se snaží také popularizovat a přiblížit ji dětem. Vyučuje na Mount Holyoke College.

Česká radost

Marie Dvořáková

sekce: Česká radost
země: Česká republika
Česká dokumentaristka a scénáristka. Za svůj krátký film Kdo je kdo v mykologii (2016) obdržela v loňském roce cenu Americké filmové akademie v kategorii hraných studentských snímků. Také její další studentské filmy - Opitzova žena (2003), Až budu velká (2005), Perlička (2006) - získaly mezinárodní ocenění. Působí jako programová ředitelka Českého centra v New Yorku.

Charlotta Kotíková

sekce: Česká radost
země: Česká republika
Česká teoretička výtvarného umění, která od roku 1970 žije v USA. V současnosti působí jako nezávislá kurátorka, v letech 1983 - 2007 pracovala v Brooklynském muzeu v New Yorku. Byla také předsedkyní Společnosti Jindřicha Chalupeckého. Kotíková je pravnučkou T. G. Masaryka.

Magdalena Platzová

sekce: Česká radost
země: Česká republika
Česká spisovatelka a novinářka. Je autorkou románů Návrat přítelkyně (2004) a Aaronův skok (2006), povídkových sbírek Sůl, ovce a kamení (2003), Recyklovaný muž (2008) a dětské knížky Toník a jeskyně snů (2010). V roce 2013 vydala knihu Anarchista a v roce 2018 román Druhá strana ticha. Působila jako herečka a překladatelka, později redaktorka a novinářka v Literárních novinách a v Respektu, kam přispívá dodnes.

Apolena Rychlíková

sekce: Česká radost
země: Česká republika
Česká dokumentaristka a novinářka. Věnuje se sociálně kritickému dokumentu. Za snímek Hájek na zámku, Petr v podzámčí (2011) získala Cenu Karla Vachka Anime. Její dokument o fenoménu levné práce Hranice práce (2017) získal na 21. Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava cenu Česká radost za nejlepší český dokument a cenu filmové kritiky v kategorii Mimo kino. Držitelka Novinářské ceny 2017 Nadace OSF v kategorie „Nejlepší komentář".

Kateřina Smejkalová

sekce: Česká radost
země: Česká republika
Česká politoložka. Věnuje se tématům spjatým s digitalizací práce, genderovou problematikou a také sociologií technologického vývoje. Komentuje společenské i politické dění v Německu. Pracuje jako vědecká pracovnice českého zastoupení německého think tanku Friedrich-Ebert-Stiftung a působí také jako publicistka.

Fascinace

Svědectví o politice

Petr Lebeda

sekce: Svědectví o politice
země: Česká republika
Český politický analytik a sociální podnikatel. Zakladatel a ředitel neziskového think tanku Glopolis, který se snaží zlepšovat politickou kulturu v ČR a podporovat hledání nových cest ke zlepšení ekonomické situace a životního prostředí.

Anna Pospěch Durnova

sekce: Svědectví o politice
země: Česká republika
Anna Durnová je politoložkou zabývající se rolí vědění, expertízy a emocí v moderních demokraciích, přičemž se soustředí zejména na kontroverze v oblasti zdraví a vědy. Působí na Vídeňském Institute for Advanced Studies a jako Faculty Fellow na Yale University Center for Cultural Sociology. V minulosti působila na univerzitách v Essexu, Lyonu či Paříži. Je autorkou odborné monografie The Politic of Intimacy (University of Michigan Press 2018). Od roku 2018 je také hlavní řešitelkou projektu Role intimity v české kontroverzi ohledně domácích porodů na Fakultě sociálních věd UK Praha. Mimo svoji odbornou činnost je externí přispivatelkou a2alarm a Hospodářských novin. Žije a pracuje ve Vídni a z této pozice občas komentuje aktuálni dění v Rakousku pro Českou televizi nebo ČRO. Vice na negotiating-truth.com

Pavel Rychetský

sekce: Svědectví o politice
země: Česká republika
Český politik a právník, prvosignatář Charty 77. V roce 1990 byl jmenován generálním prokurátorem, poté působil mimo jiné jako místopředseda československé vlády, ministr spravedlnosti a v letech 1996-2003 byl senátorem. Od roku 2003 je předsedou Ústavního soudu České republiky. V roce 2005 obdržel francouzský Řád Čestné legie.

Svědectví o přírodě

Svědectví o poznání

První světla - studentská porota

Zdenka Fecskeová

sekce: První světla - studentská porota
země: Slovensko
Zdenka Fecskeová je studentkou filmových studií na Univerzitě Karlově. Kromě filmového světa má hlubší zájem i o svět literární, a proto by se ráda věnovala scenáristice. Hluboká záliba v příbězích a také v objevování nových světů ji přivedla až k zájmu o dokumentární film. V budoucnu by ráda prohloubila své vědomosti v oblasti skandinávského a a asijského filmu.

Siarhei Samusevich

sekce: První světla - studentská porota
země: Bělorusko
Siarhei se zajímá o film a o vše s ním spojené skoro celý svůj život. Nyní je studentem filmových studií na Univerzitě Karlově. Po studiu se chce věnovat oblasti filmové distribuce, přičemž se chce podílet na šíření umělecky hodnotných snímků mezi široké obecenstvo. Na filmových festivalech oceňuje zejména jejich společenský přínos a atmosféru, proto se stal jedním ze studentských porotců 22. MFDF Ji.hlava.

Michal Švarc

sekce: První světla - studentská porota
země: Česká republika
Michal Švarc je amatérský filmař a novinář, student filmové vědy a žurnalistiky na UPOL. Nad rámec svého studia se věnuje videoprojektům od reportáží přes hudební klipy, aftermovies, reklamy a studentské snímky soutěžící na festivalech VŘED a 40 North Dance Film Festival. Podílí se i na dalších domácích filmových festivalech. Vedle střihu, scenáristiky, režie, natáčení a postprodukce se věnuje dramaturgii univerzitního filmového klubu Pastiche Filmz.

Tereza Vlasatá

sekce: První světla - studentská porota
země: Česká republika
Tereza Vlasatá je velkou fanynkou experimentální kinematografie, nových audiovizuálních formátů a médií. Chtěla by se věnovat práci v kinařské sféře a proto se právě učí být promítačkou. Dále se zajímá o fungování specificky profilovaných kin s netradičními žánry či kinematografickými počiny (například site specific, pop upy a jiné).

Jiří Žák

sekce: První světla - studentská porota
země: Česká republika
Studuje filmová studia v kombinaci s anglickou filologii na UPOL, kde nasbíral zkušenosti z filmových festivalů PAF, Jeden svět, AFO a Ekofilm. Zde vystřídal různé pozice od guest service, překladatele titulků či řidiče, ale nejvíce ho naplňovala práce v programovém týmu, kterou dva roky vykonával v týmu festivalu AFO.

Česká radost - studentská porota

Silver Eye

Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Evropská unie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt