05.05.2022Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava spustil prodej Early bird akreditací na šestadvacátý ročník. Z každé akreditace prodané do 30. června poputuje minimálně 50 korun do veřejné sbírky ukrajinského festivalu Docudays UA, který finančně podporuje ukrajinské dokumentaristy*tky. Ji.hlava také letos podruhé udělí Cenu za nejlepší dokumentární knihu. Knihy je možné do soutěže přihlásit do 31. května.
Přípravy na 26. ročník dokumentární Ji.hlavy jsou v plném proudu. I letos se návštěvníci mohou těšit na hybridní podobu festivalu: proběhne fyzicky i online.
„Dokumentární filmy rozbíjejí zjednodušené vnímání světa a ukazují nám podstatu mnoha věcí, politických i osobních. Ji.hlava je vždy místem pro objevování, dialog a společná setkání. Už teď se na to všechno těšíme!“ říká ředitel festivalu Marek Hovorka.
Cenově nejvýhodnější Early bird akreditace na festival nyní vyjde na 500 korun a platí jako plnohodnotná vstupenka na fyzickou část festivalu, na diskusní platformu Inspirační fórum a také na program Ji.hlavy online. O stovku levněji pak vyjde akreditace těm, kteří chtějí přijet na festival fyzicky a nebudou mít zájem o vstup na Ji.hlavu online.
Z každé zakoupené akreditace zašle Ji.hlava 50 korun na konto sbírky ukrajinského festivalu Docudays UA, který podporuje ukrajinské dokumentaristy*tky natáčející filmy o ruské invazi ve své zemi. Finance budou použity na technické vybavení, zázemí a základní potřeby filmařů*řek. Za akreditaci bude možné zaplatit i více. Vše nad minimální cenu akreditace poputuje na konto ukrajinské sbírky. Podrobné informace zde: www.ji-hlava.cz/akreditace
Screenshot Inspiračního fóra s Judith Butler a Davidem Abramem
Kdo se nemůže dočkat debat Inspiračního fóra, může si už teď poslechnout třetí řadu podcastu Screenshot. Ten v šesti epizodách představí šest inspirativních myslitelů*ek současnosti, šest nejzajímavějších hostů*ek loňského Inspiračního fóra. Aktuálně je možné si poslechnout tři díly: s legendou z oboru gender studies Judith Butler, s americkým ekologem Davidem Abramem a s kanadským filozofem Nickem Srnickem.
„Činíme náš svět neobyvatelným a často se tak děje ve jménu osobní svobody, která bývá považována za nejvyšší hodnotu. Některé podoby osobní svobody je třeba chápat jako sílu, která je schopná ničit svět,“ říká například Butler v první epizodě.
Mezi dalšími hosty Screenshotu pak bude profesorka digitální politiky Jeanette Hofmann, bioložka Monica Gagliano nebo ekonomka Carlota Sanz Ruiz. Jednotlivými epizodami provede posluchače*ky publicista a antropolog Lukáš Senft.
Screenshot nabízí také speciály: záznamy vybraných debat Inspiračního fóra. Screenshot Inspiračního fóra vychází každou středu webu Inspiračního fóra, na podcastových platformách Apple Podcast, Google Podcast a Spotify a také v Deníku Referendum.
Hledá se nejlepší dokumentární kniha!
Už podruhé udělí Ji.hlava Cenu za nejlepší dokumentární knihu. „Loňský ročník nás překvapil množstvím skvělých knih. Chceme upozornit na širokou škálu přístupů, které mohou vytvářet dokumentární dílo. Od prózy, přes fotografickou publikaci až po antropologickou studii a true-crime investigativu,“ vysvětluje Hovorka. Knihy do soutěže je možné nominovat do 31. května. Více informací zde: www.ji-hlava.cz/kniha-2022
Vítězná kniha bude vyhlášena na slavnostním zahájení šestadvacáté Ji.hlavy a odměněna částkou 30 tisíc korun.
Vítězem loňského a zároveň prvního ročníku Ceny za nejlepší dokumentární knihu se stala sbírka textů Miroslava Nevrlého Zašlá chuť morušek / Cestovní zpráva čarodějova učně. Vítěze vybrala čtyřčlenná porota, ve které zasedla dokumentaristka Apolena Rychlíková, nakladatelka Tereza Horváthová, scénárista Lukáš Senft a literární kritik Radim Kopáč.
26. MFDF Ji.hlava proběhne 25. – 30. října 2022.
EARLY BIRD akreditace (Ji.hlava fyzicky + Inspirační fórum + Ji.hlava Online) vyjde na 500 Kč. Za EARLY BIRD akreditaci (Ji.hlava fyzicky + Inspirační fórum) návštěvníci zaplatí 400 Kč. Tyto cenově nejvýhodnější akreditace bude možné koupit do 30. června. Pokud se rozhodnete za akreditaci zaplatit více, k 50 Kč na sbírku přidáme i vše, co věnujete nad minimální cenu akreditace.
06.04.2022Inspirační fórum dokumentární Ji.hlavy dnes spouští třetí sérii podcastu Screenshot. Šesti epizodami Screenshotu provede posluchače*ky publicista a antropolog Lukáš Senft, který představí šest inspirativních myslitelů*ek současnosti. Nebude mezi nimi chybět legenda z oboru gender studies Judith Butler, americký ekolog David Abram nebo kanadský filozof Nick Srnicek.
První díl Screenshotu přiblíží myšlenky slavné americké filozofky a feministky Judith Butler.
„Činíme náš svět neobyvatelným a často se tak děje ve jménu osobní svobody, která bývá považována za nejvyšší hodnotu. Některé podoby osobní svobody je třeba chápat jako sílu, která je schopná ničit svět,“ říká například Butler v první epizodě.
Kromě úvodního tématu osobní svobody a nerovnosti mezi pohlavími, se bude letos Screenshot věnovat také roli člověka v životě planety Země (s ekologem Davidem Abramem), novému pohledu na svět práce (s politologem Nickem Srnickem), problematice digitálních korporací (s profesorkou digitální politiky Jeanette Hofmann), ale třeba i tématu inteligence rostlin (s bioložkou Monicou Gagliano) nebo ekonomickým řešením, která lidem umožní dobrý a ekologicky udržitelný život (s ekonomkou Carlotou Sanz Ruiz).
„Třetí řada Screenshotu Inspiračního fóra přichází do turbulentního světa a potřeba porozumět mu je intenzivnější než kdy dříve. Inspirační fórum bylo vždy příležitostí objevovat nové perspektivy, posilovat dialog a vnášet do veřejného prostoru nové otázky o současném světě. Protože činům vždy předcházejí myšlenky,“ říká dramaturgyně Inspiračního fóra Tereza Swadoschová.
Autoři*rky Screenshotu vybírali z více než osmdesáti hostů*ek Inspiračního fóra, kteří se loni na podzim představili v pětadvaceti debatách, panelových diskusích nebo moderovaných rozhovorech.
„I když má smysl, abychom jako občané komunikovali s politickou sférou, je zároveň důležité, abychom nečekali na řešení shora. Jednotlivé epizody podcastu představují fascinující osobnosti, které se pokouší nalézt řešení současných krizí — jedná se o originální a mnohdy provokativní přístupy. Právě takové ale mohou proměnit předivo společenských vztahů. Od tématu svobody se dostaneme k historii praček, pracovním podmínkám, technologickým gigantům a komunikujícím rostlinám. Jsem rád, že jsem mohl být tlumočníkem toho nejzajímavějšího, co se v současné vědě odehrává,“ říká o Screenshotu jeho letošní autor Lukáš Senft.
Jednotlivé epizody Screenshotu doplní také speciály: záznamy vybraných debat Inspiračního fóra.
„Inspirační fórum je nositelem nadčasových myšlenek, a je skvělé, že nám je Screenshot zachovává i mimo intenzivní festivalové dny. Čas po festivalu vždy využívám k úvaze, zda – případně jak – se svět od konce října změnil. V posledních letech je to vždy zásadně. Myšlenky a postřehy hostů a hostek Inspiračního fóra tím spíš ještě nabývají na intenzitě,“ říká ředitel Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava Marek Hovorka.
Screenshot Inspiračního fóra bude vycházet každou středu na webu www.inspiracniforum.cz/podcasty, na podcastových platformách Apple Podcast, Google Podcast a Spotify a také v Deníku Referendum.
Více v tiskové zprávě ke stažení níže.
07.03.2022
Dokumentární Ji.hlava dnes spouští speciál na podporu Ukrajiny. Od pondělí do soboty nabídne výběr snímků, které přiblíží mentalitu postsovětských zemí. „Dokumentární film má pro orientaci ve světě klíčovou roli,“ říká ředitel ji.hlavského festivalu Marek Hovorka. Filmy bude možné zhlédnout na DAFilms.cz, každý den bude jeden z vybraných snímků zdarma. Dnes startují také zahraniční Ozvěny Ji.hlavy. Dokumenty pětadvacátého ročníku bude možné vidět v USA, Francii, Belgii a Rumunsku.
„Ji.hlava stojí na straně Ukrajiny, jejíž nezávislost a bezpečí ohrožuje ruská armáda. Proto jsme ve spolupráci s VOD portálem DAFilms připravili speciál ‚Ji.hlava pro Ukrajinu‘, který od pondělí do soboty nabídne výběr filmů, každý den jeden z nich navíc zdarma. Filmy přibližují mentalitu postsovětských zemí a jsou pro české i zahraniční diváky dobrou příležitostí k porozumění kořenům současné krize,” říká Marek Hovorka.
Ji.hlava pro Ukrajinu nabídne například snímek Moje babička z Marsu běloruského filmaře Alexandera Mihalkoviche, který přibližije osud „bábušky“ Ziny, původem Ukrajinky, která žije na Ruskem ovládaném Krymu a odtržena od rodiny se snaží rozhodnout, zda zde má zůstat.
Ve filmu Můj neznámý vojín se ukrajinská režisérka a absolventka FAMU Anna Kryvenko, skrze osud svého dědečka, zamýšlí nad tím, jaké to je být okupantem.
Provinční městečko E ruského režiséra Dmitryho Bogolyubova odhalí mentalitu ruského města Jelňa, ve kterém stále přetrvává odkaz velké vlastenecké války. „Čas jako by tady zamrzl na konci osmdesátých let minulého století, což se odrazilo jak na vnější podobě města, tak na mentalitě lidí. Na hlavním náměstí se neustále konají nějaké mítinky, na nichž je pod rudými prapory oslavován Stalin, který vlastnoručně zvítězil nad fašismem, a i v běžných hovorech mezi sebou lidé s nostalgií vzpomínají na sovětské časy,“ uvádí autor filmu.
Příběh zimní zahrady ukrajinského režiséra Simona Mozgovyie pak líčí příběh správkyně skleníku Valentiny, která dostává po pětačtyřiceti letech výpověď a ona i přesto o chátrající skleník pečuje.
Stavební jáma ruského režiséra Andreye Gryazeva nabídne found footage fresku životů dnešních Rusů, kteří žijí v chudobě a bezradnosti na rubu oficiální propagandy.
Ukrajinský film Tohle je válka, bejby režiséra Yurie Pupirina přiblíží několik dní ze života ukrajinských vojáků a dobrovolníků v zázemí doněcké fronty. „Nejsložitější věcí při tvorbě filmu pro mě bylo vybrat si mezi osobními sympatiemi a touhou předložit co nejobjektivnější obrázek války, kterou jsem měl před očima,“ uvádí režisér.
Moře mezi jihovýchodní Evropou a Malou Asií, v jehož vodách se zhlížejí velké přístavy - Oděsa, Konstanta, Varna. Písek se svažuje k vodě na černomořských plážích a jedna z nich se jmenuje Broadway. Právě na ni vyrazil Vitalij Manskij, aby ve svém filmu Broadway. Black Sea zaznamenal příběhy lidí, kteří se v horkých dnech sešli na jednom místě na rozhraní země, vody a slunce.
pondělí 7. 3. / Moje babička z Marsu
úterý 8. 3. / Můj neznámý vojín
středa 9. 3. / Provinční městečko E
čtvrtek 10. 3. / Příběh zimní zahrady
pátek 11. 3. / Stavební jáma
sobota 12. 3. / Tohle je válka, bejby
neděle 13. 3. / Broadway. Black Sea
Speciál Ji.hlava pro Ukrajinu lze najít zde.
Aktuální informac najdete také v události na FaceBooku.
Ji.hlava jede do světa
Právě dnes začínají také zahraniční Ozvěny pětadvacáté dokumentární Ji.hlavy. Pátý ročník Ozvěn v New Yorku (7. –13. března) spustí dnes na DAFilms Ozvěny online (zdarma, pouze na území USA). Ty nabídnou možnost zhlédnout oceněné filmy sekce Česká radost z minulých let – na celém území USA. Chybět nebude Nová šichta režiséra Jindřicha Andrše (nejlepší český dokument v roce 2020), Normální autistický film Miroslava Janka (nejlepší český dokument v roce 2016), Hranice práce Apoleny Rychlíkové (Cena diváků za nejlepší český dokumentární film v roce 2017) a další. Stejný program bude možné sledovat online také v rámci Ozvěn v Belgii.
Fyzické Ozvěny v New Yorku (zdarma po registraci) zahájí film Gorbačov. Ráj ruského režiséra Vitalije Manského, který přibližuje život bývalého sovětského státníka (film získal na loňské Ji.hlavě Zvláštní uznání pro nejlepší film o politice).
A na co se diváci v New Yorku mohou ještě těšit? Třeba na Bratrství režiséra Francesca Montagnera, který si za film o rodině bosenských pastevců, odnesl z loňské Ji.hlavy cenu za nejlepší český film. Svůj snímek Očitý svědek, který zachycuje masakr karpatských Němců, Maďarů a Slováků v roce 1945, pak osobně v New Yorku představí režisér a dramatik Jiří Havelka.
Pro aktuální informace sledujte událost na FaceBooku.
Experiment v Paříži, masterclass v Belgii
Na New York navážou Ozvěny ve Francii (19. – 26. března). Program nabídne Čiary slovenské režisérky Barbory Sliepkové (nejlepší světový dokument pětadvacáté Ji.hlavy) a chybět nebude ani přehlídka českého experimentálního filmu.
Ozvěny v Belgii (21. – 27. března) proběhnou letos nejen v Bruselu, ale i v Gentu. Akci zahájí snímek Když květiny nemlčí běloruského režiséra Andreje Kutsily, který zachycuje atmosféru v zemi po prezidentských volbách v roce 2020, kdy se k moci dostal Alexandr Lukašenko. Chybět nebude ani Bratrství, které zde osobně představí režisér Francesco Montagner. Promítání se dočká také Baldachýn německé režisérky Anny Caroline Arndtové, který zachycuje fungování polyamorfního vztahu tří lidí. Diváci se mohou těšit také na dvě masterclass (Francesco Montagner a Anna Caroline Arndtová).
Síla v Rumunsku
Ozvěny Ji.hlavy v Rumunsku (22. – 26. března) pak kromě snímků Čiary, Bratrství a Gorbačov. Ráj, promítnou divákům například Sílu režiséra Martina Marečka, která v Ji.hlavě získala Cenu za nejlepší střih. Uplynulé roky s pandemií koronaviru pak reflektuje Film z balkónu, jenž polský režisér Paweł Łoziński natočil z balkonu svého bytu.
V létě se Ozvěny přesunou na Slovensko – do Košic a Bratislavy. Ozvěny probíhají ve spolupráci s Českými centry.
---
Ji.hlava stojí za Ukrajinou.
Jak pomoci:
https://how-to-help-ukraine-now.super.site/donate