27. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Automatická debata Egona Bondyho

Automatická debata Egona Bondyho

originální název: Automatická debata Egona Bondyho
země: Česká republika
délka filmu: 90 min.

synopse

Básník, filosof, marxista, významná postava dějin 20. století. Známá pražská figura z Nerudovy ulice, udavač a spolupracovník Státní bezpečnosti, postava s velkým vlivem na československý underground – Egon Bondy. Zbyněk Fišer, jak znělo jeho občanské jméno, s sebou přináší obraz plný nejednoznačnosti, kontroverze a předsudků. Někteří vyžadují opakované odsuzování za jeho „udávání spravedlivých“. Jiní hledají ontologický význam v jeho filosofickém díle i v jeho pobuřující existenci.

Odraz Egona Bondyho v dokumentárním filmu tomuto ambivalentnímu způsobu výkladu nasvědčuje. Tvůrci jsou opakovaně přitahováni silou jeho osobnosti a snaží se porozumět jeho složitému pohledu na svět. Někteří filmaři k jeho zobrazení volí ověřené dokumentární metody a zpovídají pozůstalé, jiní vyvolávají experimentálními postupy způsoby ducha jeho myšlení v „revoltujících“ kulisách dneška. Komponovaný večer představí ukázky z několika výjimečných filmů.

V následující debatě se hosté pokusí uchopit a přiblížit nejednoznačnost Bondyho osobnosti. Debatu moderuje český producent a dokumentarista Jakub Wagner.

Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Kudy z nudy