27. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Kristus žije na Sibiři
play
Kristus žije na Sibiři
Kristus žije na Sibiři
Kristus žije na Sibiři
Kristus žije na Sibiři
Kristus žije na Sibiři

Kristus žije na Sibiři

režie: Jaak Kilmi, Arbo Tammiksaar
originální název: Kristus elab Siberis
země: Estonsko, Finsko
rok: 2015
délka filmu: 85 min.

synopse

Po rozpadu Sovětského svazu se sibiřský policista prohlásil vtělením Ježíše Krista a spolu se svými souvěrci založil na Sibiři Sluneční město jako výspu křesťanského života. O více než deset let později se matka čtyř dětí rozhodne opustit svůj život v Petrohradu i manžela a zamíří spolu s potomky na východ. Očekávané finále klasického příběhu deziluze se však nedostaví. Ryze observační dokument naopak ukazuje soužití odtržené religiózní skupiny jako v některých aspektech problematický, ale přesto funkční způsob existence v dnešním komplikovaném světě.

DETAIL:
„Musíme pracovat na lepší budoucnosti, pro naše děti. To je jediná správná cesta. Pak bude všechno v pořádku. Pak nebudou muset zažívat politické nepokoje a takové trampoty, jaké jsme zažili my. Naše děti budou moci žít jinak.”

biografie

Arbo Tammiksaar je umělec a designér, jehož práce byly vystavovány v New Yorku, Berlíně či Helsinkách. Věnuje se i filmu, pozornost si vysloužil dokument Nazis and Blondes (2008). Jaak Kilmi je oceňovaný estonský režisér reklam, dokumentárních i celovečerních filmů. Jeho snímek Disco a atomová válka (2009) získal cenu Silver Eye, kterou každoročně uděluje trh východoevropských dokumentů East Silver probíhající na MFDF Ji.hlava.

více o filmu

režie: Jaak Kilmi, Arbo Tammiksaar
producent: Margus Õunapuu, Kaarle Aho
scénář: Arbo Tammiksaar, Jaak Kilmi
kamera: Arbo Tammiksaar, Jaak Kilmi
střih: Mirjam Jegorov
hudba: Andre Pichen
zvuk: Kaur Kask, Markku Tiidumaa
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Kudy z nudy