28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Německá trilogie: Říšská dálnice

Německá trilogie: Říšská dálnice

režie: Hartmut Bitomsky
originální název: Deutsche Trilogie: Reichsautobahn
země: West Germany
rok: 1986
délka filmu: 90 min.

synopse

Prostřední část Německé trilogie, do níž patří ještě Deutschlandbilder (1983) a Der VW Komplex (1989), dokumentuje stavbu monumentální dálnice napříč Německem. Projekt obklopovala masivní „marketingová kampaň“, která představovala betonový monument s podobnou estetickou silou jako Leni Riefenstahlová těla atletů a atletek v Triumfu vůle. Bitomsky sestříhal komentovanou archivní koláž, která odhaluje, jak byl vytvářen mediální obraz nacistického Německa. Rychlostní komunikace, která se jako betonové žíly postupně větvila krajinou, měla symbolizovat ekonomický růst a budování lepší budoucnosti. Dálnice představuje vzestup i pád megalomanské vize, kterou ukončila druhá světová válka.

„Když točíte dokument, snažíte se dělat současně dvě věci: pozorovat svět a vytvářet jeho obraz. Tyto dvě věci nikdy nejsou totéž, obraz je obraz a svět je svět.“

---
Zdroj citátu: https://mubi.com/cast/hartmut-bitomsky

biografie

Hartmut Bitomsky (* 1942) je německý režisér, kritik a pedagog. Společně se spolužákem Harunem Farockim byl roku 1968 kvůli politickému aktivismu vyloučen ze studií na Německé filmové a televizní akademii, do které se mezi lety 2006–2009 vrátil jako její ředitel. V letech 1974–1985 psal pro časopis Filmkritik. Roku 1974 založil společnost Big Sky Film Productions. V 80. letech natočil sérii dokumentů pod názvem Německá trilogie.

více o filmu

režie: Hartmut Bitomsky
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms