24. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava
Obrazy pražské periférie
režie: Josef Císařovský
originální název: Obrazy pražské periférie
země: Česká republika
rok: 2019
délka filmu: 52 min.
synopse
Obrazová dokumentární féerie, vyvolávající dávno zmizelou krajinu pražské periferie kolem Botiče. Předlohou pro konfrontaci s její dnešní podobou se stal nerealizovaný scénář režiséra Jiřího Lehovce, fotografie Josefa Sudka a obrazy Kamila Lhotáka.
více o filmu
režie: | Josef Císařovský |
producent: | Aleš Hudský, Margita Šantavá |
scénář: | Josef Císařovský |
kamera: | Michal Němec |
střih: | Miloš Málek |
zvuk: | Jiří Koťátko, Miroslav Hřebejk |
další filmy v sekci

Cestovatel Dan Přibáň a jeho netradiční posádka na dosud nejnáročnější expedici, tentokrát napříč Austrálií přes Východní Timor, Indonésii, Malajsii a Thajsko. Posádky žlutých dvoutaktů vyrazily na půlroční dobrodružnou výpravu, která prověří kromě zručnosti i mezilidské vztahy a sílu přátelství v extrémních zátěžových podmínkách.
Trabantem do posledního dechu
Dan Přibáň
Česká republika, Slovensko / 2016 / 96 min.
sekce: Dokument ČT

V pátek se seznámili, v neděli měli svatbu. Před hněvem rodičů museli utéct z domova, a tak se na líbánky vydali raději k lidožroutům. Ti je připravili o iluze, o kameru a málem i o život. Tam, kde by se jiní vzdali, nasadili američtí filmaři Martin a Osa Johnsonovi život, aby odvyprávěli svědectví o mizející divočině. Jejich příběh je autentickým otiskem doby, kdy samotné filmování v Africe bylo nebezpečnější než šelmy a malárie. Jejich práce fascinovala širokou veřejnost, ale i osobnosti jako Ernesta Hemingwaye, Charlieho Chaplina nebo britskou královskou rodinu. Naše doba na ně ale zapomněla…
Archa světel a stínů
Jan Svatoš
Česká republika / 2018 / 90 min.
sekce: Dokument ČT

Dokument o záchraně antilopy Derbyho. Její přežití se více než patnáct let snaží zajistit také tým lidí z České republiky. Proč snahy o ochranu exotické fauny často vycházejí od obyvatel Západu než ze strany lidí, kteří s ohroženými druhy sdílejí životní prostor?
Nedej se: Temná buš
Michal Varga
Česká republika / 2016 / 26 min.
sekce: Dokument ČT

Současná kůrovcová kalamita ohromných rozměrů to ukazuje jasně: smrkové monokultury v krajině jsou problém. Přesto je lidé znovu vysazují i tam, kde lesy vůbec být nemají. Nelegální vysazování lesa je trend, který lidé zabývající se ochranou přírody a krajiny sledují několik posledních let. Majitelé půdy v kategorii luk a pastvin ji v rozporu se zákonem zalesňují především smrkovými porosty. Vytlačují tak z krajiny ohrožené druhy rostlin a živočichů, mění tradiční ráz krajiny a ničí její přitažlivost pro návštěvníky.
Nedej se: V zajetí lesů
Tomáš Netočný
Česká republika / 2018 / 26 min.
sekce: Dokument ČT

Míla a Kamil nemohli mít vlastní děti, tak si jich postupně osm osvojili nebo přijali do pěstounské péče. Velkou zkouškou pro celou rodinu jsou problémy dcery Petry, trpící autismem. Dokumentární cyklus zachycuje v šesti dílech šest různých cest, na nichž se setkávají rodiče s opuštěnými a zraněnými dětmi, které k nim přicházejí z kojeneckých ústavů, dětských domovů anebo od pěstounů na přechodnou dobu.
Rodiče napořád: Striovi
Olga Špátová
Česká republika / 2017 / 26 min.
sekce: Dokument ČT

Probouzí se v nich síly, které neumíme ovládat. Nikdo neví, co vlastně prožívají, ani proč na ně má takový vliv Měsíc. Žijí mezi námi a prožívají každodenní peklo na Zemi – rodiny a děti s diagnózou nejtěžšího autismu. Této formě autismu se odborně říká „nízkofunkční“. Patří k nejnáročnějším a nejhůře zvladatelným zdravotním postižením vůbec. Ti, kteří jím trpí, mají problém v naší společnosti normálně fungovat. Dokument zachycuje situaci čtyř rodin s různě starými dětmi.
Děti úplňku
Veronika Stehlíková
Česká republika / 2017 / 52 min.
sekce: Dokument ČT

Dokumentární portrét tenisty Radka Štěpánka, který sleduje jeho souboje na tenisových kurtech a zároveň nahlédne i do soukromí této mimořádné osobnosti. Časosběrný snímek je doplněn o výpovědi tenistových přátel, k nimž mimo jiné patří Petr Čech, Pavel Nedvěd a Jaromír Jágr.
Štěpec
Jana Škopková
Česká republika / 2015 / 65 min.
sekce: Dokument ČT

Rádi cestují a rádi fotí. Jak ale pracovat s fotoaparátem profesionálně, aby snímky z cest skutečně stály za to? Jan Šmíd, který nás Budapeští provází, požádal o rady kamaráda, fotoreportéra Jana Šibíka. V maďarském hlavním městě prozkoumají secesní kavárny, ale také módní bary a noční kluby, které vyrůstají na nádvořích starých opuštěných městských domů.
Jak se fotí: Budapešť
Ivo Macharáček
Česká republika / 2017 / 26 min.
sekce: Dokument ČT

Jejich rodiče přijeli do ČSSR v srpnu 1968 s okupačními vojsky. Dnes se „milovické děti“ ocitají na opačných stranách fronty v rusko-ukrajinském konfliktu. Tito „bratři“ předurčení k „přátelství na věčné časy“ po sobě dnes střílejí. Jak vnímají naši zemi a současné Rusko děti někdejších důstojníků z Milovic?
Bratři za hrob
Martin Jazairi
Česká republika / 2017 / 59 min.
sekce: Dokument ČT

Filmový portrét tří sourozenců a společnosti, kterou stejně jako Hayata, Osamu a Tomia mnohé spojuje i rozděluje. Prolínání často protichůdných vizí trojice bratrů s historií jejich rodiny a s postoji dalších protagonistů filmu je konkrétním svědectvím toho, jak politickou situaci ovlivňují osobní i společenské zkušenosti. Film tak nejen naznačuje, proč se nacházíme v dnešní politické konstelaci, ale je rovněž zprávou o stavu současného společenského mínění, jak ve vztahu k jejich autoritám, tak i k občanům.
Český Žurnál: Bratři Okamurovi
Filip Remunda
Česká republika / 2019 / 85 min.
sekce: Dokument ČT

Dokumentární film na aktuální politické téma přináší unikátní záběry ze života na tomto anektovaném území, kam mají cizí televizní štáby i novináři zakázaný přístup. Snímek je mozaikou portrétů několika žen a mužů, do jejichž obyčejných životů zasáhla politická krize mezi Ukrajinou a Ruskem. Stejně jako se díky mezinárodnímu tlaku a sankcím z poloostrova Krym stal de facto odříznutý ostrov, tak i odpůrci či příznivci ruské anexe, složitě hledající svou identitu, jsou svým způsobem osamělými (polo)ostrovy v moři rozdělené společnosti.
(Polo)ostrov Krym
Jaroslav Kratochvíl
Česká republika / 2018 / 52 min.
sekce: Dokument ČT
Světová premiéra

Člověk je jediná živá bytost na planetě, která vědomě destruuje svůj životní prostor, svou vnější krajinu. Možná je to dané i tím, že se neumí postarat ani o tu vnitřní, kterou často také vědomě ničí. Vnitřní a vnější krajina jsou spojité nádoby, které se v sobě zrcadlí, a jóga může být jednou z cest, jak je kultivovat.
Nedej se: Krajina v krajině
Eva Lammelová
Česká republika / 2016 / 26 min.
sekce: Dokument ČT