ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
češtinaenglish

27. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Poslušnost

Poslušnost

režie: Stanley Milgram
originální název: Obedience
země: Spojené státy
rok: 1962
délka filmu: 45 min.

synopse

V květnu 1962 se na Yaleově univerzitě odehrála dnes již klasická série experimentů. Stanley Milgram se v reakci na proces s Adolfem Eichmannem, potažmo esej Hannah Arendt o banalitě zla, rozhodl prozkoumat, nakolik ochotně budou účastníci a účastnice reagovat na příkazy autorit, které se příčí jejich svědomí. Dobrovolníci a dobrovolnice byli rozděleni na učitele a žáky. Učitel kladl žákům nacházejícím se v oddělené místnosti otázky. Trestem za nesprávnou odpověď měl být elektrický šok, jehož intenzita byla stupňována. Film, původně zamýšlený jako výukový materiál, se později stal nástrojem, který měl stvrdit platnost Milgramových zjištění.

„Poslušnost je tím vůbec nejzákladnějším prvkem struktury společenského života, na nějž lze poukázat. Předpokladem veškerého komunitního soužití je nějaký systém autority, a jde tak pouze o člověka nacházejícího se v izolaci, který není nucen k reakci, ať již v podobě vzpoury anebo odevzdání, na příkazy ostatních.“ — Stanley Milgram

---
Zdroj citátu: https://web.archive.org/web/20101216075927/http://home.swbell.net/revscat/perilsOfObedience.html

biografie

Stanley Milgram (1933–1984) byl americký sociální a experimentální psycholog. Proslavily ho zejména jeho kontroverzní a průkopnické experimenty zkoumající, jak daleko jsou lidé ochotni zajít ve své poslušnosti vůči autoritám. Je také objevitelem fenoménu „malého světa“, podle něhož libovolnou dvojici obyvatel USA spojuje v průměru šest jiných osob.

více o filmu

režie: Stanley Milgram
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Creative Europe Media
Dafilms