28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Symbiopsychotaxiplasmóza, scéna 1

Symbiopsychotaxiplasmóza, scéna 1

režie: William Greaves
originální název: Symbiopsychotaxiplasm, Take One
země: Spojené státy
rok: 1968
délka filmu: 75 min.

synopse

Dokument dokumentující dokumentární natáčení dokumentu – i tímhle krkolomným, paradoxním výčtem se někdy charakterizuje experimentální film Williama Greavese ve stylu cinema verité a velká pocta Heisenbergovu principu neurčitosti. Konkurz na fiktivní film, probíhající v newyorském Central Parku, se mění díky paralelnímu snímání tří nezávislých štábů ve strhující zážitek z procesu vzniku filmového díla, v jehož centru stojí záměrně zmatený režisér, manipulující s děním kolem sebe. Hlavními aktéry se stává štáb filmu i náhodní kolemjdoucí, spojovaní díky nápaditému střihu v jeden multiplikovaný celek.


„Když dnes děláte reality show v televizi, víte, že jste součástí pořadu a že vám začnou vymýšlet překážky nebo se vám budou snažit záměrně a vědomě komplikovat situaci. V tomto případě jako moucha na stěně sledujete situaci, kdy jsou lidé naprosto přesvědčeni, že se to Billovi vymklo z rukou a neví, co dělá.“ W. Greaves

biografie

William Greaves (1926–2014) byl afroamerický herec, režisér a producent. Se zkušeností z legendárního Actor’s Studia se v padesátých letech uplatnil v řadě divadelních produkcí. Nespokojený s nucením do stereotypních rolí se pak obrátil k filmu a vystudoval proslulou National Film Board of Canada. Natáčel dokumentární filmy pro OSN nebo veřejnoprávní PBS. Za průkopnický formát Black Journal obdržel cenu Emmy.

více o filmu

režie: William Greaves
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms