27. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
V pařížských parcích
V pařížských parcích

V pařížských parcích

režie: Shirley Clarke
originální název: In Paris Parks
země: Spojené státy
rok: 1954
délka filmu: 13 min.

synopse

Rozverný snímek zachycuje poklidné odpoledne v parku v centru Paříže: hrající si děti, jízdy na kolotočích, korzující zamilované páry a muže hrající kroket. Optimistickou náladu filmu doplňuje hravá hudba a dynamický střih ukazuje autorčin entuziasmus pro nově objevenou formu uměleckého vyjádření.

„Tanečnice, nevěsta, manželka na útěku, radikální filmařka a průkopnice – Shirley Clarke představuje jednu úžasnou a prakticky neznámou kapitolu v dějinách americké nezávislé kinematografie. Žena pracující v převážně mužském světě, bílá režisérka, která před svou kameru staví černé protagonisty, bohatá holčička z Park Avenue, která se rozhodla stát se tanečnicí a režisérkou a jež utekla do bohémského světa, kde trávila čas s beatniky a úspěšně i neúspěšně se držela své vlastní vize. Byla inspirací novému filmovému hnutí a točila naléhavé snímky plné života, v nichž se mísí fikce se skutečností. Nakonec však skončila na okraji a byla vyškrtnuta z dějin jakožto diletantka.“ — Manohla Dargis

biografie

Shirley Clarke (1919–1997) byla americká filmová režisérka a univerzitní pedagožka, původně tanečnice a choreografka. V 50. letech se věnovala krátkometrážním snímkům, později natáčela i dokumentární a celovečerní filmy. Byla činná v ženském hnutí a její tvorba bývá často řazena k proudu New American Cinema.

více o filmu

režie: Shirley Clarke
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Creative Europe Media
Dafilms