28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Válka a mír
play
Válka a mír
Válka a mír
Válka a mír
Válka a mír
Válka a mír

Válka a mír

režie: Martina Parenti, Massimo D'Anolfi
originální název: Guerra e Pace
země: Itálie, Švýcarsko
rok: 2020
délka filmu: 128 min.

synopse

Od nitrátových filmových kopií, na něž průkopníci kinematografie zaznamenali italskou invazi do Libye v roce 1911, po záběry současných válečných konfliktů pořízené chytrými telefony náhodných kolemjdoucích. Podstatnou část naší vizuální paměti posledních sta let tvoří obrazy války. Dokumentární epopej War and Peace ve čtyřech kapitolách investigativním způsobem zkoumá vznik, archivaci i společenský význam filmů zachycujících válčení v různých časech a místech. Estetika a technologie se mění, pořád ale platí, že film ve válce není jen neutrálním svědkem, ale také jednou z mocných zbraní.

Je zřejmé, že kinematografie byla od svých počátků silněji spjata s válkou než s mírem, zčásti kvůli duchu, který prostupoval první polovinou minulého století, a vnitřní potřebě dokumentovat historické události, a zčásti kvůli skutečné obtížnosti natáčení míru.

biografie

Martina Parenti a Massimo D’Anolfi patří mezi nejoriginálnější tvůrce současného italského dokumentu. Jejich kontemplativní filmy o vztahu člověka k místu a společnosti jako Il castello (2011), Materia oscura (2014) nebo Spira Mirabilis (2019) byly uvedeny a oceněny na předních světových festivalech.

více o filmu

režie: Martina Parenti, Massimo D'Anolfi
producent: Massimo D'Anolfi, Martina Parenti
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms