28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Zatmění
play
Zatmění
Zatmění
Zatmění
Zatmění
Zatmění

Zatmění

režie: Nataša Urban
originální název: The Eclipse
země: Norsko
rok: 2022
délka filmu: 109 min.

synopse

Režisérka Nataša Urban opustila rodné Srbsko před mnoha lety. Teď se ale skrze otcův cestovatelský deník a rozhovory s rodinou a blízkými vrací na místa, kde vyrůstala a která se mezitím stala zpustošenými mementy válečného konfliktu v bývalé Jugoslávii. Ve vesnicích, kde se dříve autorka procházela s rodiči, zůstaly lidské i betonové ostatky. Velké dějiny balkánského poloostrova požírají ty menší, rodinné – šťastné vzpomínky na dětství jsou v paměti zavalovány tím, co vyhřezlo z objevených masových hrobů. Hledět na krvavé obrazy jugoslávské historie je stejně bolestivé jako dívat se přímo na zatmění Slunce.

„Potom, aby zahladili stopy, zničili tábor pro válečné zajatce v roce 1992, rok poté, co jej postavili. A lidé z okolní vesnice pak přicházeli pro cihly, které si na traktorech odvezli a použili je ke stavbě tamního kostela.“

biografie

Nataša Urban (* 1977) se narodila do srbsko-rumunské rodiny v tehdejší Jugoslávii. V roce 2011 přesídlila do Osla, kde pracuje jako dokumentaristka a střihačka. Její předchozí snímky Journey of a Red Fridge (2007) a Punam – dívka z Nepálu (2005) získaly řadu ocenění na mezinárodních festivalech.

více o filmu

režie: Nataša Urban
producent: Ingvil Giske
scénář: Nataša Urban
střih: Jelena Maksimovic
zvuk: Svenn Jakobsen
skladatel: Bill Gould, Jared Blum
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms