28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Zóna
play
Zóna
Zóna
Zóna
Zóna
Zóna
Zóna

Zóna

režie: Viktor Nemeth
originální název: Zona
země: Portugalsko
rok: 2022
délka filmu: 11 min.

synopse

V čiré observaci se režisér Viktor Németh soustřeďuje na zobrazení ZÓNY (jednoho z posledních lisabonských ghett v Amadoře) a vyvolává tím otázky – jde o umělecké uskupení, komunitu, nebo zkrátka o životní styl? Útržky vizuálně nápaditých obrazů, zvukové otřesy elektronické hudby linoucí se nemilosrdně z reproduktorů či zastřené záběry interakcí, k nimž nemáme přístup, mystičnost ZÓNY pouze stupňují.

„Je vcelku známá věc, že v těsné blízkosti samého centra Lisabonu stále existují jistá ,ghetta‘... Tyto čtvrti jsou mytizovány jako natolik nebezpečná a nekontrolovatelná místa, že se je bojí navštěvovat i policejní hlídky. Ve skutečnosti však obyvatelé těchto míst tvoří velmi silnou a houževnatou komunitu.“

---
Zdroj citátu: doplňující text od režiséra

biografie

Viktor Németh (* 1994) je maďarský designér a filmař. Absolvoval mediální design na Univerzitě designu a umění Moholy-Nagy v Budapešti. Věnuje se zakázkové tvorbě, videoklipům, krátkým filmům, animaci i multimediálním projektům. Jeden z jeho prvních dokumentů Just Dance: Boogie-Boogie vznikl pro digitální kanál NOWNESS.

více o filmu

režie: Viktor Nemeth
producent: Viktor Nemeth
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms