27. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava
Filtrovat podle:
resetovat filtr
Lolita Arboleda

Džian Baban
země: Česká republika
Hudební skladatel a scenárista. Komponuje pro hraný i dokumentární film nebo reklamy, jako sound designer se podílel na mnoha výstavách. V roce 2021 komponoval hudbu pro ukrajinský hraný film Butterfly Vision, režie Maksym Nakonechnyi, který měl letos světovou premiéru na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes v soutěžní sekci Un Certain Regard. Píše scénáře pro komiksové romány, hrané filmy a divadelní hry. Komiksový román Drak nikdy nespí (scénář společně
s Vojtěchem Maškem, ilustrace Jiří Grus) byl v roce 2019 přeložen do francouzštiny a vyšel v belgicko-francouzském nakladatelství Casterman.

Vibeke Bryld

Carlo Umberto Chatrian
země: Itálie

Kiri Dalena
země: Filipíny

Ivan David
země: Česká republika
Právník (a kdysi i absolvent pražské filmové vědy). Zabývá se autorským právem a právní regulací audiovize, a to jako advokát a příležitostně i jako pedagog. Je autorem několika odborných textů v dané oblasti, včetně publikace Filmové právo: autorskoprávní perspektiva (2. rozšířené vydání 2020). Podílí se též na akademických výzkumech, například na téma smluvních vztahů mezi filmovými autory a producenty či vlivu autorského práva na tvorbu samplujících hudebníků. V současnosti působí jako člen Umělecké rady na FAMU.

Lav Diaz
Lavrente Indico Diaz alias Lav Diaz je filipínský režisér, který se narodil 30. prosince 1958 a vyrůstal v Cotabatu na ostrově Mindanao. Pracuje zároveň jako režisér, scenárista, producent, střihač, kameraman, básník, hudební skladatel, scénograf a herec. Jeho filmy jsou pozoruhodné zejména svou délkou – některé trvají až jedenáct hodin. Ve svých dílech se totiž neřídí časem, ale prostorem a přírodou. Jeho filmy pojednávají o sociálních a politických bojích v jeho rodné zemi, díky čemuž si získal obdiv mezinárodního festivalového okruhu.

Ľubica Fandl Drangová
země: Slovensko
Díky studiu divadelního managementu na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě a využívání příležitostí k cestování a neformálnímu vzdělávání získala Ľubica zkušenosti již v průběhu studijních let, a to v různých oblastech, jako je produkce a dramaturgie. Má ráda svět umění a technologií, včetně nových možností, které spojení těchto dvou světů přináší. Těmto oblastem se začala intenzivně věnovat v roce 2010 a věnuje se jim doposud. Od roku 2015 organizuje Bratislava Game Jam a ve svém studiu Mladý pes se zabývá interaktivní grafikou.

Anna Feistel
země: Německo

Anna Fiedlerová

Vojtěch Fila

Barbora Fukalová
země: Česká republika

Carmen Gray
země: Velká Británie
Carmen Gray je nezávislá novinářka, filmová kritička a dramaturgyně. Narodila na na Novém Zélandu a v současné době žije v Berlíně. Přispívá do časopisů a médií jako např. The New York Times, The Film Verdict, Criterion, The Guardian, The Observer, Sight & Sound, Modern Times Review a ArtReview. Je členkou výběrové komise sekce Generation Mezinárodního filmového festivalu v Berlíně a Mezinárodního festivalu krátkých filmů ve Winterthuru a programovou poradkyní u Open City Docs. Pracuje také jako poradkyně pro oblast industry v projektu First Cut Lab.

Kateřina Hrubá

Mathieu Janssen
země: Nizozemsko

Jakub Jetmar
země: Česká republika
Jakub Jetmar píše hlavně o médiích a digitální kultuře. Přispívá do Médiáře, Finmagu, Aktuálně či Hosta. Vystudoval žurnalistiku a politologii.

Kateřina Kadlecová
země: Česká republika
Od roku 2009 je kmenovou redaktorkou Reflexu, v kulturním oddělení má na starosti
především literaturu.Dvanáct let pracovala jako redaktorka a
editorka ve Festivalovém deníku MFF Karlovy Vary, rediguje knihy (zejména pro
nakladatelství wo-men).

Eliška Koldová
země: Česká republika
Eliška Koldová je aktivistka, studentka práv a členka brněnského neformálního kolektivu Sdruženy. Společně s Majou Vusilović působí jako redaktorka kritického feministického web měsíčníku Druhá směna a přispívá také do deníku Alarm, kde se věnuje především feministickým tématům a diskriminaci. Spolupořádala také Reclaim Pride – Pochod za rovnost.

Kateřina Konrádová
země: Česká republika

Roque Federizon Lee

Jan Lukavec
země: Česká republika
Jan Lukavec je kulturní publicista, redaktor non-fiction literatury v časopisu iLiteratura.cz a autor několika kulturně historických knih, například Od českého Tokia k exotické Praze (Malvern), Bytosti na pomezí. Texty o literární fantastice nebo Imaginární zoologie (Pulchra). Ve svých textech se zaměřuje na témata na pomezí přírodních a společenských věd.

Jonathan Momčev

Francesco Montagner
země: Itálie
Francesco Montagner (1989, Itálie) vystudoval režii dokumentárního filmu na pražské FAMU. Debutoval snímkem Animata resistenza (2014), za který získal cenu Venezia Classici za nejlepší dokument o filmu na 71. ročníku benátského filmového festivalu.
Bratrstvo (2021) je jeho druhý celovečerní dokument, který měl premiéru na 74. filmovém festivalu v Locarnu a posbíral následující ocenění: Pardo d'Oro Cineasti del Presente, cenu za nejlepší český dokumentární film a cenu za nejlepší kameru na 25. ročníku MFDF Ji.hlava. Film Bratrstvo získal uznání na více než 40 festivalech po celém světě.

Diana Cam Van Nguyen
země: Česká republika
Diana Cam Van Nguyen (*1993, Cheb) je česko-vietnamská režisérka, výtvarnice a absolventka FAMU. Specializuje se na animované dokumenty (Malá, Spolu sami, Milý tati) a ve svých filmech se věnuje osobním tématům. Její krátké filmy soutěžily na festivalech v Locarnu, Rotterdamu, Torontu nebo IDFĚ. Spolu sami (2018) bylo oceněno na MFDF Jihlava 2018 jako nejlepší český experimentální film a byl mezi třemi finalisty BAFTA Student Award 2019. Její poslední krátký film Milý tati (2021) vyhrál Českého lva a Cenu České filmové kritiky 2022 za Nejlepší krátký film a Cenu Magnesia za Nejlepší studentský film.
Mezinárodní ocenění film dostal například na BFI London Film Festival, Clermont-Ferrand, DOK Leipzig, Palm Spring. Milý tati je kandidátem na European Film Awards a kvalifikoval se na Oskary 2023.

Bianca Oana
země: Rumunsko
Bianca Oana, která se věnuje hledání filmařských osobností se silným uměleckým názorem, rozvíjí v posledních letech svou expertízu v navigování náročných filmařských postupů na nepředvídatelné hranici mezi hraným filmem a realitou a v prostředí složitých mezinárodních koprodukčních struktur: Collective režiséra Alexandra Nanaua (nominace na Oscara za nejlepší dokumentární film a nejlepší mezinárodní hraný film), Touch Me Not režisérky Adiny Pintilie, který získal Zlatého medvěda a Anhell69 z dílny Thea Montoyi. Je kreativní producentkou Rumunského pavilonu na Benátském bienále umění 2022, s uvedením filmu Adiny Pintilie You Are Another Me - A Cathedral of the Body.

Jakub Pavlovský
země: Slovensko
Jakub Pavlovský je vystudovaný novinář, editor literárního webu H7O.cz, moderátor podcastu o knihách, literatuře a čtenářství Záložka na Radiu Wave a středoškolský učitel. Od roku 2020 je součástí redakce nakladatelství Meander, které se zabývá zejména uměleckou tvorbou pro děti a mládež. V letech 2019 až 2022 vedl literární magazín Lógr, ve stejné době působil i jako knihovník v Národní knihovně. Společně se svým mužem se věnuje sběratelství knih a grafik. Sledovat ho můžete na Instagramu pod přezdívkou @bookscalling.

Marika Pecháčková
země: Česká republika
Marika Pecháčková natáčí rozhlasové a filmové dokumenty (např. cyklus Moje terapie), píše rozhovory (časopis Heroine), učí na Mystreetfilms, žije se třemi dětmi (kluky) a se svým mužem (Vítem), se kterým natáčí dokumentární filmy (např. zanedlouho dokončený film Velké nic o covidu).

Jáchym Pitro

Lucie Pozníková
země: Česká republika

Miguel Ribeiro
země: Portugalsko
Vystudoval komunikační vědy na Nové univerzitě v Lisabonu. V roce 2021 nastoupil na Mezinárodní filmový festival Doclisboa jako dramaturg a koordinátor programu. Na konci roku 2019 se stal členem vedení festivalu a od roku 2016 je členem správní rady Apordoc – Portugalské asociace dokumentárního filmu.
V letech 2013-2016 byl zároveň členem uměleckého kolektivu Rabbit Hole a založil produkční společnost Filmes do Asfalto, jejímž prostřednictvím vznikl film António Um Dois Três (Leonardo Mouramateus, 2017).
Miguel se pravidelně účastní mezinárodních filmových festivalů a byl mimo jiné členem poroty na festivalech CPH:DOX, Thessaloniki, Málaga a Janela Internacional de Cinema do Recife.

Michael Rogosin
země: Spojené státy

Gulnar Salimova
země: Ázerbájdžán

Jasmina Sijerčić
země: Francie
Producentka Jasmina Sijerčić, původem z Bosny, studovala mezinárodní vztahy na pražské VŠE a poté produkci na FAMU. Rok strávila na katedře filmových studií na pařížské Sorbonně a ve Francii se rozhodla zůstat. Jako výkonná producentka pracovala pro produkční společnost ISKRA, v roce 2014 začala spolupracovat se společností Bocalupo Films jako nezávislá producentka. Celovečerní film Une Histoire Americaine byl její první producentský projekt ve spolupráci s Bocalupo Films. Následoval experimentální dokument Dead Slow Ahead, který měl premiéru na filmovém festivalu v Locarnu, kde získal zvláštní cenu poroty. Nadále se věnuje produkci hraných a dokumentárních filmů, většinou v rámci mezinárodní koprodukce.

Christopher Small
země: Velká Británie
Christopher Small je mezinárodní kurátor platformy DAFilms (VOD platforma Doc Alliance). Dále působí jako vedoucí představitel Locarno Critics Academy, jako editor Outskirts Film Magazine, rovněž je členem FIPRESCI a filmovým dramaturgem Kina Petrohradská v Praze.

Radu Sticlea
země: Rumunsko

Andrej Sykora
země: Slovensko
Andrej Sýkora je vedúcim Katedry herného designu FAMU. Vyštudoval audiovizuálne umenie v Centre audiovizuálnych štúdií, vo svojej tvorbe často využíva webové technológie a rozhrania, javascriptové herné enginy, databázy a procedurálnu generáciu obsahu. Od roku 2008 sa profesionálne venuje programovaniu webových aplikácií a systémov.

Ewa Szabłowska
země: Polsko

Jáchym Taláček

María Vera
země: Španělsko

Táňa Zabloudilová
země: Česká republika
Táňa Zabloudilová je publicistka, moderátorka, festivalová dramaturgyně a tvůrkyně podcastů. V současnosti působí na festivalu Serial Killer a v Českém rozhlase, přispívá do Alarmu, Akutálně.cz, Artźony i jinam. Ve své publicistické tvorbě se vedle populární kultury věnuje také sociálním problémům a krizi bydlení. K reflexi tohoto tématu se snaží přispívat uváděním české situace do globálního kontextu, přinášet zahraniční inspirace a udržovat dialog s odborníky z různých oborů.

Táňa Zabloudilová
země: Česká republika
Táňa Zabloudilová je publicistka, moderátorka, festivalová dramaturgyně a tvůrkyně podcastů. V současnosti působí na festivalu Serial Killer a v Českém rozhlase, přispívá do Alarmu, Akutálně.cz, Artźony i jinam. Ve své publicistické tvorbě se vedle populární kultury věnuje také sociálním problémům a krizi bydlení. K reflexi tohoto tématu se snaží přispívat uváděním české situace do globálního kontextu, přinášet zahraniční inspirace a udržovat dialog s odborníky z různých oborů.

Natálie Záleská
zavřít
předchozí
další
stáhnout