28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum

sport

výpis filmů

O sněhu a o nás
Sněhu je rok od roku méně a lidi se s tím nechtějí smířit. Snímek O sněhu a o nás je o tom, co všechno jsme ochotní udělat, abychom se se sněhem ještě nemuseli rozloučit.

O sněhu a o nás

Viktorie Aldabagh
Česká republika / 2023 / 7 min.
sekce: FAMU uvádí, Ji.hlava Online
Světová premiéra
Olympijský mezičas
Jaký dopad mají olympijské hry na svá pořadatelská města? Atény, Tokio, Peking a Paříž – města, která kvůli olympiádě změnila urbanistický plán celých čtvrtí a navždy tak proměnila svou podobu. Nevyužívané sportovní stadiony chátrají a obrůstá je tráva, zatímco pozornost veřejnosti se soustředí na výstavbu nových stadionů za miliardy, kvůli nimž se musí vystěhovat i tisíce obyvatel, aby jim uvolnili místo. Režisérka cestuje po hostitelských městech olympijských her a zkoumá tento neudržitelný cyklus, který má devastující vliv na ekonomiku města, životní prostředí, ale i na životy obyčejných lidí.„Myslím, že ruiny jsou živé a uvnitř nich existuje zároveň současnost, minulost i budoucnost.“Do češtiny je tlumočena druhá projekce filmu.

Olympijský mezičas

Haruna Honcoop
Česká republika / 2023 / 77 min.
sekce: Česká radost, Ji.hlava Online
Světová premiéra
Případ Modrý
Bohumil Modrý, nejlepší hokejový brankář světa, který se výraznou měrou podílel na prvních mezinárodních úspěších československého hokeje po 2. světové válce. V roce 1948 dostal nabídku jít chytat do NHL. Jeho hvězdnou sportovní kariéru i šťastný rodinný život zničil v roce 1950 vykonstruovaný politický proces. Na následky věznění a ozáření v roce 1963 předčasně zemřel ve věku 46 let.

Případ Modrý

Roman Vávra
Česká republika / 2023 / 54 min.
sekce: Dokument ČT, Ji.hlava Online
Film již měl českou festivalovou premiéru.
VALE TUDO
Lucia "Pretty Beast" Krajčovič je 34letá profesionální zápasnice MMA* a máma dvou dětí. Krátce po porodu je odhodlaná stát se šampionkou v obou disciplínách - sportu i mateřství. S miminkem v náručí se připravuje na svůj příští zápas. Pod nesmírným tlakem svých dvou identit, vyčerpaná z nedostatku spánku, se pere s otázkou, na kterou ještě nedávno měla jasnou odpověď. Jak být zároveň Pretty i Beast a jak dlouho ještě?*sport dříve známý pod názvem Vale Tudo, což v portugalštině znamená „dovoleno vše“

VALE TUDO

Tereza Smetanová
Slovensko / 2023 / 37 min.
sekce: Ji.hlava Online, První světla
Světová premiéra
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms